Už nie je aktuálne
Zmrazenie platov sa každoročne obnovuje od roku 2011 počas prvej vlády Roberta Fica, išlo o opatrenie vyjadrujúce solidaritu počas finančnej krízy. Platy sú tak dlhodobo na úrovni spred šiestich rokov.
O zmrazení platov politikov už v minulosti rozhodoval parlament v zrýchlenom režime. Pri zvyčajnom postupe parlament prerokováva vládne predlohy zákonov na dvoch schôdzach, do konca tohto roka je však na pláne už iba jedna, a to súčasná schôdza.
Poslanci s tri a pol tisícovými platmi zatiaľ vždy pri schvaľovaní rozpočtu na ďalší rok svoje platy zmrazili.
Mesačne dostávajú plat podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov – predstavuje trojnásobok priemernej mzdy za predchádzajúci rok.
Pri zákonodarcov sú tak platy nemenné od roku 2011.
Úspora štyroch miliónov eur
Týka sa to prezidenta, členov vlády, poslancov, predsedu a podpredsedu kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a šéfa Národného bezpečnostného úradu.
Mimo zmrazenia sú sudcovia Ústavného súdu, ostatní sudcovia, predsedníčka Súdnej rady, generálny prokurátor a ostatní prokurátori.
S ďalším zmrazením sa hovorí o ušetrení asi štyroch miliónov eur.
Pri rozmrazení platov by poslanci totiž dostávali asi o tisíc eur k platu viac.
Za odmäkom platov volali ešte v lete všetci poslanci okrem kotlebovcov a Obyčajných ľudí.
Zrýchlený režim však teraz podporili iba poslanci ĽSNS, líder SNS Andrej Danko a niektorí poslanci Most-Híd, čo tvorí dokopy 32 poslancov, z toho 19 koaličných.
Logicky boli proti aj viacerí koaliční poslanci.