Poslanecký plat ako veličina
Zmrazovanie kritizoval ešte na jar generálny prokurátor Jaromír Čižnár, pre ktorého predstavuje už neaktuálny dôsledok ekonomickej krízy a považuje to za neprípustný zásah do ústavne garantovaného princípu právneho štátu.
Čižnár vtedy argumentoval, že plat poslanca parlamentu je tiež veličinou, podľa ktorej sa určujú platobné pomery ústavných činiteľov aj ďalších štátnych činiteľov.
Minuloročná novela, z ktorej vyplynulo tohtoročné zmrazenie platov je teraz na Ústavnom súde v ďalšom konaní. Čižnárovmu návrhu na pozastavenie účinnosti ustanovení zákona však súd nevyhovel.
Novú právnu úpravu, či sa teda zmrazenie platov môže uskutočniť cez nepriamu novelu, by sa najlepšie malo uskutočniť ešte do rozhodnutia Ústavného súdu.
Ide o nezávislosť
Čo sa týka platov sudcov, o možnosti ich zmrazenia rozhodol pred dvomi rokmi Ústavný súd s výsledkom, že je v rozpore s Ústavou.
Námietku podala predsedníčka Súdnej rady Jana Baránková, ktorá namietala viacero porušení vrátane toho, že sudcovia dostávali v roku 2015 rovnaký plat aký bol určený aj v roku 2012.
O zmrazovaní ich platov rozhodla vláda Smeru ešte v roku 2012.
O dva roky neskôr na to reagovala prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, že sudcovia na rozdiel od poslancov nemôžu mať iné príjmy a nemôže mať politické ambície.
Porovnávanie s platom poslancov je podľa nej diskutabilné z hľadiska nezávislosti.