Priateľmi sa stali už v júni 2001 na prvom stretnutí v slovinskom Brde. Okrem oficiálnych stretnutí vrátane bratislavského samitu sa však navštevovali aj v súkromných sídlach.
Putin s manželkou Ľudmilou napríklad pripravili len necelé tri mesiace po návšteve Slovenska „priateľovi Georgeovi“ a jeho žene Laure oddych v rezidencii ruských prezidentov Novo Ogarevo pri Moskve.
Ruský líder dokonca dovolil Bushovi, aby si sadol za volant jeho obľúbeného veterána – bieleho sedana Volga GAZ-21 z roku 1956.
Rovnako pohostinný však bol aj Bush voči Putinovi. Preukázal mu poctu, akú dovtedy žiadnemu svetovému lídrovi.
Začiatkom leta 2007 ho privítal vo vyše storočnom letnom sídle dynastie Bushovcov v Kennebunkporte spolu so svojím otcom, exprezidentom Georgeom H. W. Bushom a Condoleezzou Riceovou.
Putina hostili ako rodinného priateľa – previezli ho po rieke na rýchločlne Fidelity III, ktorý riadil Bush senior. Na jeho jachte si Putin pochutil na homárovi, preto táto schôdzka dostala názov „homárí samit“.
Kým sa však v súkromí obaja lídri priatelili, vzťahy medzi ich krajinami dostávali už vtedy na oficiálnej úrovni vážne trhliny.
Rozdeľovalo ich čoraz viac otázok. Rusom sa nepáčili plány výstavby amerického radaru v strednej Európe či postupné zbližovanie Ukrajiny či Gruzínska s NATO, Washington mal zase problém s posilňovaním moci v Putinových rukách, útokmi na opozíciu či krokmi proti nezávislosti médií.