Čo sa týka ďalších talianskych rodín, Rodovci svoju históriu na slovenskom území píšu už dlhšie, od 90. rokov. Hlavný vstupný kapitál pochádzal z rovnomerných firiem z rodnej obce Candofurti v Taliansku, konkrétne spoločnosti CO.BE.R. a TRA.CE.R., ktoré majú pod palcom Diego a Antionio Roda.
Ako sme sa dočítali na stránkach spoločností, CO.BE.R založili v roku 1995 a k hlavnej činnosti patrí obchod s hospodárskymi zvieratami po celej Európe s hlavnými trhmi v Taliansku, Maďarsku a v Chorvátsku.
Od svojho vzniku spolčonosť tiež založila 13 partnerských či dcérskych firiem. TRA.CE.R. sa zase zameriava na rastlinnú a živočíšnu poľnohospodársku výrobu, predaj živých zvierat, mäsa a krmív.
Spomína sa však aj tretí brat z klanu, Pietro Roda: „Ten pritom figuruje v kauze prania špinavých peňazí talianskej 'Ndranghety, nazývanej El Dorado. Polícia ho zatkla v roku 2013 v ťažení proti mafiánskemu klanu Galliciano.
Čelil obvineniu z príslušnosti k mafiánskemu združeniu a praniu peňazí,“ uviedol Kuciak. V roku 2014 ho podľa jeho vyjadrenia Najvyšší súd pre nedostatok dôkazov očistil.
Ako aj HN informovali, od roku 2012 získali firmy patriace pod Rodovcov 8,3 milióna eur na bioplynové stanice. Tým suma zďaleka neskončila a ďalších 6,4 milióna eur získali v rokoch 2015 a 2016 na svoje družstvá.