Policajná raziaTASR/R. Hanc
StoryEditor

Je pôsobenie Talianov na Slovensku novinkou?

05.03.2018, 23:00
Síce talianska mafia na východe nie je vec nová, pod lupu pozornosti sa dostala až s vraždou.

Síce talianska mafia na východe nie je vec nová, pod lupu pozornosti sa dostala až s vraždou. Taliansky novinár Roberto Saviano sa na Facebooku vyjadril, že mafie z jeho rodiska sa tam ukrývajú už dlhé roky, podobne dlho, ako sa aj venujú investíciám.

Svedčiť o tom má aj zatknutie Uga De Luciu zo zločineckej skupiny Camorra v roku 2005 v Poprade. Saviano napísal o talianskej mafii knihu Gomora, od jej zverejnenia však pre vyhrážky smrti žije pod policajnou ochranou.

Saviana tiež spomenul, že v Bratislave je prítomný klan Sarno. „Ján Kuciak bol zabitý, pretože bol sám pri vyšetrovaní úlohy mafií vo svojej krajine.

Položme si otázku, prečo sú novinári - od Giancarla Sianiho po Annu Politkovskú, od Antonia Russa po Daphne Caruanovú Galiziovú – sú stále tak zraniteľní, že ich možno považovať za obetovateľných na oltár podnikania,“ uviedol v svojom statuse.

V ďalších vyjadreniach sa odvolával na to, ako sa Kuciak snažil odhaliť prepojenie podnikateľov a slovenskej politiky. Systém podľa neho funguje stále rovnako: kde je kapitál, zainvestujú podnikatelia, politici umožnia investície výmenou za peňažné obohatenie sa a všetky strany tak z toho majú nakoniec profit.

Na tomto mafiánskom poli však figurujú aj zbrane, drogy, prostitúcia či gambling. „Väčšinu podnikania na Slovensku a východnej Európe majú pod záštitou talianske kriminálne organizácie. Východná Európa je čierna diera, o ktorej chcel Ján Kuciak hovoriť a prečo ho museli zastaviť,“ myslí si Saviano.

Na jeho Facebookovej stránke teraz svieti podobne ako u iných slovenských novinárov #All for Jan, čo je len dôkazom, aký má vražda medzinárodný dosah.

01 - Modified: 2022-06-22 13:14:42 - Feat.: - Title: Ruskí vojaci chladnokrvne popravili ukrajinského fotografa, tvrdia Reportéri bez hraníc 02 - Modified: 2022-06-16 14:18:00 - Feat.: - Title: Kto fotky dal Zsuzsovej, je logická otázka. Výstupy zo sledovania Kuciaka šli len Tóthovi, vypovedal Kriak 03 - Modified: 2022-06-15 09:07:03 - Feat.: - Title: Okrem Žilinku plánovali zastreliť aj jeho ženu a deti, Šufliarskeho chceli odstrániť výbušninou v smetiaku 04 - Modified: 2022-06-14 16:30:54 - Feat.: - Title: Rusko zakázalo vstup na svoje územie popredným britským novinárom 05 - Modified: 2022-06-15 05:40:05 - Feat.: - Title: Kauza Kuciak: Kajúcnik s kuklou sa priznal, že so strelcom a s jeho bratrancom chceli prať peniaze
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
03. júl 2022 16:25