Financovanie Českej televízie plynie z televíznych poplatkov a zákonom vymedzenej podnikateľskej činnosti, k čomu patrí reklama alebo sponzoring. Hlavným zdrojom sú však televízne poplatky. Platba koncesionárskych poplatkov pri dvoch inštitúciách prebieha zvlášť: za televíziu platia občania mesačne 135 českých korún, v prepočte 5,3 eura a za rozhlas 45 korún, asi 1,8 eur.
Aj u našich susedov prebiehala debata o zrušení koncesionárskych poplatkov. Zoštátnenie médií už navrhoval predseda strany Sloboda priama demokracia Tomio Okamura, ale aj prezident Miloš Zeman, ktorý je voči Českej televízii dlhodobo kritický.
Dopĺňa ho mediálny pedagóg a vedec Václav Štětka, podľa ktorého tieto debaty do značnej miery kopírovali volebný cyklus. Spomína aj majiteľa TV Barrandov Jaromíra Soukupa, ktorý vedie s Českou televíziou otvorenú vojnu a dlhodobo žiada zrušenie poplatkov.
V polovici marca obyvatelia viacerých českých obcí protestovali za zachovanie slobody slova a nezávislosti Českej televízie. Protestujúcich však Zeman označil za chudáčikov: „Keď bola demonštrácia za slobodu slova, tak za slobodu Českej televízie vôbec nie, ale za Kalouskovu televíziu," povedal.
Podľa neho bola strana TOP 09 s bývalým predsedom Miroslavom Kalouskom uprednostňovanou politickou stranou v televízii. „Zdá sa, že pre nemalú časť verejnosti sa obrana Českej televízie proti populistickým útokom na jej nezávislosť stáva symbolom obrany demokracie ako takej,“ dodáva Štětka.