Koncom mája spustilo občianske združenie Ľudia proti rasizmu interaktívny webportál argumentuj.sk.
Venuje sa problematike pravicového extrémizmu, dezinformáciám a hoaxom o menšinách.
Projekt je finalistom Hackathlonu proti extrémizmu, ktorý vyhlásil pred rokom prezident Andrej Kiska za účelom nájdenia riešenia v boji proti extrémizmu prostredníctvom moderných online technológií.
Ako aj na svojej stránke opisujú, „vytiahli sme z hrubých knižiek odpovede na najfrekventovanejšie hoaxy a dezinterpretácie o menšinách či o témach, ktoré sú obľúbenou výbavou (nielen) extrémistov“.
Slovenská katolícka charita spustila minulú jeseň kampaň Láskou proti extrémizmu. Ich motiváciou bolo, že najčastejšie sa s nenávistnými postojmi voči utečencom alebo menšinám ľudia stretnú na sociálnych sieťach, ktoré sa neraz opierajú o fake news, povedal pre HN generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Erich Hulman. „Predovšetkým mladí ľudia majú prirodzenú túžbu riešiť veci naplno a radikálne, extrémne. Chceli sme im ukázať, že práve v pozitívnej angažovanosti sa dokážu realizovať najlepšie, a sme radi, že do kampane sa zapojilo viacero ďalších mládežníckych organizácií," dodáva.
Ich ďalšou kampaňou je tiež projekt MIND zameraný na zlepšenie porozumenia, ktorý charita spustila s 10 európskymi krajinami. „V súčasnosti sa mnohými spôsobmi snažia pribrzdiť svetovú migračnú vlnu. Na Slovensku je verejnosť v postoji k migrantom určite kľudnejšia než pred tromi rokmi. No možno je to iba vďaka absencii volebných kampaní, lebo predovšetkým tie v minulosti populisticky rozdúchavali protiutečenecké postoje," hodnotí súčasnú situáciu Hulman.