Estónsko je prvou krajinou, ktorej vláda zaviedla digitálnu identitu pre podnikateľov z celého sveta, aby tak mohli online založiť a rozbehnúť svoje podnikanie nezávislé od toho, kde sa nachádzajú.
Touto formou je ho tiež možné spravovať vďaka digitálnemu posielaniu dokumentov, podávaniu daňového priznania či prístupu na európsky voľný trh. Aj heslo Estóncov napokon je: „Vybudovali sme digitálnu spoločnosť a viete to aj vy.“
Podľa Prieskumu Spojených národov o eGovernmente z tohto júla sa medzi najlepšími 10 krajinami sveta v rozvoji eGovernmentu na základe Indexu rozvoja eGovernmentu umiestnili Dánsko, Austrália a Južná Kórea.
Slovensko v rebríčku skončilo s ratingom 0,72 na 49. priečke, na porovnanie: má Dánsko index 0,92. Prieskum vychádzal z indexu online služieb, indexu telekomunikačných služieb a indexu ľudského kapitálu.
Našiel aj pozitívny vzťah medzi príjmami krajiny a eGovernment rankingom, tie s vyšším príjmom majú aj vyššie skóre. Okrem toho, prvýkrát sa zlepšením medzi rôznymi skupinami stal rozvoj online služieb.
Podľa niektorých odborníkov nám súčasný rast v eGovernmente môže pomôcť, aby sme sa o dva roky dostali medzi najlepšie európske krajiny, pre Illeka je to však nereálne. Problémom sú pomaly realizujúce sa projekty aj ešte pomalšie zmeny vo fungovaní verejnej správy.
„Pomohol by možno zázrak, napríklad ak by si všetci traja najvyšší predstavitelia exekutívy, súčasný premiér, vicepremiér pre informatizáciu a súčasná ministerka vnútra, spoločne určili eGovernment za jednu zo svojich priorít a tvrdo išli za výsledkami v tejto oblasti,“ myslí si Illek a zdôrazňuje, že podobne sa kedysi začali zmeny v Estónsku.