Bývalý šéf SIS a blízky spolupracovník Vladimíra Mečiara. Je podozrivý z toho, že tajná služba pod jeho vedením zorganizovala únos Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Zo Slovenska pred väzením utiekol do Juhoafrickej republiky. V júni 2002 Krajský súd v Bratislave potvrdil rozhodnutie o zastavení trestného stíhania bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. V súčasnosti žije v ústraní.TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Kedy začal spolupracovať s SIS?

24.10.2018, 00:00
Spolupráca novinárov s tajnými nie je nič nové.

K prvému kontaktu Tótha so „službou“ malo dôjsť v 90. rokoch, keď ako novinár mal spolupracovať s paralelnou tajnou službou na čele s Vladimírom Mitrom a Igorom Cibulom.

Tá v tom čase mala byť protipólom oficiálneho štátneho aparátu pod taktovkou Ivana Lexu a dozorom Vladimíra Mečiara. Tóth aj naďalej pracoval pre SIS a stal sa aj šéfom kontrarozviedky.

V roku 2002 bol zo SME prepustený. Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa je bežné, že „služba“ hľadá potenciálnych spolupracovníkov v radoch novinárov.

„Som presvedčený o tom, že v dnešných médiách sú stále ľudia, ktorí sú buď spolupracovníci, alebo majú bližší vzťah k spravodajským službám,“ povedal dávnejšie pre HN.

21. máj 2022 01:20