Reuters
StoryEditor

Prečo zlyhal taliansky prevenčný systém?

01.05.2020, 00:00
10. marca tak Taliansko, ktoré v tom čase už malo viac ako deväťtisíc chorých a takmer 500 obetí uviedlo celú krajinu do karantény.

V Taliansku identifikovali prvé prípady ešte v januári, išlo však o čínskych turistov, ktorí už s vírusom pricestovali. Onedlho na to Taliansko prerušilo letecké spojenie s Čínou a ako na konci január povedal tamojší premiér Giuseppe Conte, „prevenčný systém, ktorý sme v Taliansku zaviedli je najprísnejší z Európy.“

Táto sebadôvera však mala už onedlho spľasnúť. Taliani totiž nezvládli objaviť chorobu u svojich vlastných občanov. Ako píše britský The Guardian, 18. februára 38-ročný muž s príznakmi koronavírusu navštívil svojho lekára, bol viackrát v nemocnici ale nikde mu sprvu koronavírus nediagnostikovali. To sa stalo až o pár dní, počas ktorých stihol nakaziť ďalších ľudí.

10. marca tak Taliansko, ktoré v tom čase už malo viac ako deväťtisíc chorých a takmer 500 obetí uviedlo celú krajinu do karantény. Najprv bola uvalená iba na sever krajiny, už na druhý deň však bola rozšírená na všetky regióny.

Počet prípadov v Taliansku naďalej prudko rástol a s ňou aj úmrtnosť. Tá je v tejto krajine v porovnaní s inými krajinami veľmi vysoká.

 

Dôvodov je viacero a jedným z nich je aj vek obyvateľstva. Priemerný vek je totiž výrazne vyšší ako v Číne. Na rozdiel napríklad od Nemecka sa zároveň ochorením vo veľkej miere nakazili práve starší občania, pre ktorých je aj nebezpečnejšie. 

Taktiež však prispela aj nedisciplinovanosť obyvateľstva, keď sa napríklad deň po obmedzení vychádzania a združovania konal futbalový zápas, ktorý si prišlo pozrieť množstvo fanúšikov. Dnes má Taliansko viac ako 200-tisíc potvrdených prípadov a viac ako 27-tisíc obetí.

Napriek tomu chce krajina postupne začať s uvoľňovaním opatrení. Od 4. mája sa tak otvorí výrobný a stavebný sektor ako aj veľkoobchod. Ľudia sa budú môcť pohybovať v rámci mesta, ale iba z určitých dôvodov. Otvoria sa parky a bude možné športovať s výnimkou tímových športov.  

Reštaurácie či bary budú môcť vydávať jedlo či nápoje so sebou. No a masky budú povinné všade tam, kde nie je možné zabezpečiť bezpečnú vzdialenosť medzi ľuďmi. 18 mája sa otvoria obchody, múzeá, knižnice a 1. júna bary, reštaurácie, kaderníctva ale budú musieť dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Školy by mali začať až v septembri.

01 - Modified: 2024-07-18 18:48:06 - Feat.: - Title: Biden má deň po pozitívnom teste mierne príznaky koronavírusu a ďalej pracuje 02 - Modified: 2024-07-08 13:04:48 - Feat.: - Title: Belgicko zasiahla nová vlna nákazy koronavírusom, môže za to aj daždivé počasie 03 - Modified: 2024-05-09 16:00:00 - Feat.: - Title: Vedci vytvorili vakcínu, ktorá môže chrániť pred budúcimi koronavírusmi 04 - Modified: 2024-02-23 13:51:08 - Feat.: - Title: Najväčšia štúdia o očkovaní proti covidu odhaľuje skutočné zdravotné riziká, ktorým čelíte 05 - Modified: 2024-02-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Dlhý covid vplýva inak na deti aj tehotné. U nás pomoc chýba
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
26. júl 2024 14:33