TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Kiskova daňová kauza: Kedy prezident hovoril pravdu a kedy zavádzal

05.12.2019, 23:00
Kľúčom k daňovej kauze Kiskovej spoločnosti KTAG je zmluva o exkluzivite, ktorú s ňou uzavrel.

Daňová kauza spojená s predvolebnou kampaňou bývalého prezidenta a súčasného lídra strany Za ľudí Andreja Kisku nabrala ešte vo februári na obrátkach po tom, čo polícia obvinila jedného z konateľov jeho firmy z daňového podvodu.

Kiska to považoval za pomstu za to, že odmietol predsedu strany Smer Roberta Fica vymenovať za ústavného sudcu, a spomínal vydieranie z jeho strany. Už vtedy sa vyjadril, že je možné, že po skončení prezidentského mandátu obvinia aj jeho. Trvalo to síce niekoľko mesiacov, no jeho slová sa naozaj naplnili a NAKA ho dnes v súvislosti s touto kauzou obvinila.

Obvinenie prišlo kvôli údajnému daňovému podvodu v júni a novembri 2013 a v apríli 2014. V apríli si totiž spoločnosť KTAG, ktorej spolumajiteľom je Kiska, uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške 146-tisíc eur. Krátko po tom, čo Kiska zasadol do funkcie hlavy štátu, do firmy nabehla daňová kontrola a pozrela sa práve na daňové priznanie DPH za tento mesiac.

KTAG si do nákladov dala výdavky spojené s tlačou letákov, umiestnením reklamy na bilbordy či výrobou reklamných predmetov, pričom všetky boli spojené s predvolebnou kampaňou Andreja Kisku. Podobný problém nastal aj v ďalších dvoch prípadoch.

Líder strany za ľudí ešte vo februári vysvetľoval celú kauzu a to, prečo podľa neho nebol spáchaný žiadny trestný čin. Ako to teda bolo naozaj? HN preverili výroky Andreja Kisku.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
09. november 2023 05:13