noviny.sk
StoryEditor

Strany majú štyri dni na zverejnenie kandidátky. Čo zatiaľ odhalili?

25.11.2019, 17:00
Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať v parlamentných voľbách o hlasy voličov, majú čas do decembra, aby ukázali mená, s ktorými zabojujú.

Necelý týždeň zostáva politickým stranám na to, aby sfinalizovali svoje kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb. S ich odovzdávaním sa neponáhľajú. Ako pre HN potvrdilo ministerstvo vnútra, o registráciu zatiaľ nepožiadal nikto.

Termín uplynie v nedeľu 1. decembra o polnoci. HN sa preto pozreli na preferenčne najsilnejšie strany, ktoré už kandidátku schválili, alebo z ich táborov aspoň prenikli informácie, ako budú vyzerať. Pri Sme rodina a ĽSNS, ktoré rozhodnutia ešte neprijali, tieto informácie chýbajú.

Samotná kandidátka podľa politológa Pavla Baboša nie je sama osebe jediný faktor, ktorý by rozhodoval o tom, akú stranu si volič nakoniec vyberie. „Do nejakej miery to hrá úlohu, ale, bohužiaľ, neviem vyčísliť, či je to tretí alebo šiesty najdôležitejší faktor v poradí.

Určite je osobnosť predsedu a aj všeobecné smerovanie či v takom hrubšom poňatí program strany v tom rebríčku vyššie,“ povedal pre HN. V prípade voličov, ktorí sa rozhodujú medzi dvomi stranami a považujú ich predsedov aj program za približne rovnaké, môžu ďalšie osobnosti na kandidátke podľa Baboša zavážiť.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
21. máj 2024 09:32