TASR - Henrich Mišovič
StoryEditor

Analýza: Prečo u nás voľby dopadnú vždy inak ako ukazujú prieskumy?

04.03.2020, 09:38
Predvolebné prieskumy a reálne výsledky volieb sa opäť raz výrazne odlišovali. Slovenský volič sa rozhoduje na poslednú chvíľu, môžu za to politické strany.

Fico mal zažiť debakel, tesne ho mal poraziť Matovič, a do parlamentu sa mali s prehľadom dostať dve nové politické sily. Tak podľa neverejného prieskumu, ktorý vypracovala agentúra Focus, vyzerala situácia štyri dni pred voľbami.

Prišla však volebná noc a slovenskí voliči opäť ukázali, že prieskumy hovoria jednu vec, realita je však nakoniec úplne iná.

V podstate sa zopakovala situácia spred štyroch rokov. Aj vtedy volebná noc priniesla prekvapenia a do parlamentu sa dostala Kotlebova ĽSNS s viac ako ôsmimi percentami, podľa prieskumu pritom mala mať iba okolo dva a pol, a Sieť, ktorá mala získať nad 12 percent, ledva prekročila potrebné kvórum.

Zdá sa tak, že na Slovensku predvolebné prieskumy nefungujú. Odborníci však poukazujú na to, že problém nie je vo vypracovaní prieskumov ako takých, ale v slovenskom voličovi, ktorý je extrémne prelietavý.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
22. apríl 2024 09:01