TASR/Pavol Ďurčo
StoryEditor

Ministerka kultúry chce reformovať Maticu. Ako má vyzerať v 21. storočí?

17.07.2020, 18:40
Vznikla, aby slovenskému národu zabezpečila to, čo v Uhorsku nemal. Dnes, v samostatnej republike, však väčšinu z týchto funkcií plní štát. Jej osud je tak neistý.

Keď vojdete do bratislavského kníhkupectva Matice slovenskej na Grösslingovej ulici pod príznačným názvom Svojeť, nájdete tam pestrý výber. Od knižiek pre najmenšie deti cez tradičné slovenské rozprávky a povesti či biografie slovenských dejateľov až po knihy ako Zamatovo nežná tyrania, Krvavé impérium (s americkou vlajkou na obálke) či Slovník aktuálnych pojmov a výrokov – Fakty absentujúce v učebniciach a v hlavnopr(ú)dových médiách. Na pulte, samozrejme, nemôže chýbať časopis Zem a vek a kdesi v kúte nájdete aj odznaky so slovenskou vlajkou či znakom.

No a tento výber akoby charakterizoval Maticu ako takú, a práve to sa ministerke kultúry Natálii Milanovej nepáči. Odhodlala sa preto na niečo, čomu sa politici už roky vyhýbajú – zreformovať inštitúciu z 19. storočia. Matičiari hovoria o ruinovaní základného štátneho symbolu, ministerstvo však poukazuje na extrémizmus, politizáciu a plytvanie peniazmi.

Kde je pravda a aký osud čaká túto inštitúciu?

menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
28. február 2024 21:51