Netajíte sa názorom, že ak budúcu slovenskú vládu povedie Robert Fico, naša krajina bude ťažším partnerom pre mnoho európskych partnerov. Môžete to bližšie vysvetliť?
Problémy sa dajú očakávať hneď v niekoľkých rovinách. Tou prvou je zbližovanie sa Roberta Fica s Viktorom Orbánom. Maďarsko bolo v minulých rokoch tým najproblémovejším partnerom. Avšak bolo v tom značne osamotené. Vznikali rôzne koalície, ale práve Maďari boli v mnohých veciach do veľkej miery sami. No a keď som teraz videl povolebné reakcie z Budapešti, tak si dokážem veľmi ľahko predstaviť, že vo vzťahu s Maďarskom nájde Fico celý rad výhodných obchodov, ak by Orbána pri takýchto hypotetických prípadoch podporil.
Fico svojim priaznivcom pred voľbami sľuboval, že bude vládnuť rovnakým spôsobom ako Orbán v Maďarsku. Mohla by jeho politika presne kopírovať tú maďarskú?
Tak celkom si to nemyslím. Nepredpokladám, že by sa Slovensko mohlo dostať do pozície Budapešti napríklad v otázke rozšírenia NATO. Vieme, že Maďarsko spoločne s Tureckom problematizovali vstup nových členských krajín, najmä Švédska, do Severoatlantickej aliancie. To bolo extrémne. A ja si nemyslím, že by sa Fico mohol uchýliť až k takémuto extrému. Ale dokážem si predstaviť, že v niektorých oblastiach by to mohlo viaznuť a že aj v obrannej spolupráci sa nájdu agendy, kde bude Slovensko problémovým partnerom.
V minulých vládach mal Fico za ministra zahraničných vecí skúsených a rešpektovaných diplomatov ako Miroslav Lajčák alebo Ján Kubiš, ktorí sa snažili v Európe niektoré jeho kontroverzné kroky žehliť...
Samozrejme, veľa závisí od toho, ako bude postavená vláda, hlavne kto zaujme post ministra zahraničných vecí či obrany. Tak ďaleko v tejto chvíli vôbec nie sme schopní dovidieť. Avšak z minulosti vieme, že i zahraničnopolitická agenda sa dosť sústreďovala v rukách premiéra Roberta Fica. Áno, máte pravdu v tom, že v niektorých prípadoch sa ministri snažili zmierňovať jeho pozície. Dobre si pamätáme, že sa to opakovalo celkom často. Ale tentoraz sa môže pokojne stať, že takúto vyvažovaciu rolu noví ministri alebo ministerky hrať nebudú. Potom by slovenská zahraničná či obranná politika mohla byť výrazne ostrejšia.
Zostáva vám 81% na dočítanie.