Radikálne politické sily sa posilňujú po celej Európe. Holandské voľby vyhral líder krajnej pravice Geert Wilders, pozície si upevňuje Alternatíva pre Nemecko. Analýzy dokonca ukazujú, že ľudovci a socialisti nemusia získať v europarlamente väčšinu. Môže sa stať, že budú nútení viac sa otvoriť spolupráci s krajnou pravicou?
Nemyslím si to. Verím, že bude možné sformovať v europarlamente funkčnú proeurópsku väčšinu bez účasti krajnej pravice. Bude si to však vyžadovať konzistentný prístup politikov na demokratickej strane spektra. My ako Piráti sme v tomto smere principiálni a akúkoľvek spoluprácu s krajnou pravicou jednoznačne odmietame.
V oboch našich krajinách – na Slovensku aj v Česku – sú však strany, ktoré sú ochotné sadnúť si s ňou za jeden stôl...
Samozrejme, ja vnímam, že existujú české a slovenské politické strany, ktoré to majú inak než my. Typicky ide o kresťanskodemokratické hnutia združené v Európskej ľudovej strane, ktorá sa pod vedením Manfreda Webera veľmi priblížila k spolupráci s krajnou pravicou. Neprekáža jej spolu s ňou prehlasovať rôzne zákony. Práve pred týmto by som varoval. Nie je to dobrý nápad a vo finále sa to vypomstí aj im. Prial by som si, aby sme udržiavali skutočne striktný postup a krajnú pravicu do politického rozhodovania nevťahovali.
Bude možné pre štandardné strany presadzovať v europarlamente svoju agendu bez podpory niektorých alternatívnych síl? Ak populisti získajú dostatočnú podporu, môžu predsa prijímanie niektorých zákonov brzdiť...
Znovu by som zdôraznil iba to, že veľmi dôležitá je jedna vec – ľudovci musia pochopiť, že s krajnou pravicou sa nehlasuje. Kompromisy treba hľadať na pôdoryse normálnych demokratických politických strán. A tomu sme otvorení a sme pripravení pracovať na tom. Skrátka očakávame, že krajná pravica nebude za žiadnych okolností vťahovaná do politického procesu.
Je to vôbec reálne?
Veľmi to bude závisieť od výsledkov volieb. Pokiaľ im to číselne nevyjde a stále sa tu nájde dosť normálne a demokraticky zmýšľajúcich politikov, tak tú krajnú pravicu dokážeme izolovať. No to je vec každého občana a voliča. Ja vždy ľuďom pri debatách hovorím – ak nechcete, aby vám vládla krajná pravica, tak voľte nás.
Európa zažila minulý rok jednu z najväčších migračných vĺn. Európskymi metropolami zároveň otriasala séria protiizraelských demonštrácií a protižidovských incidentov zo strany propalestínskych aktivistov či priamo moslimských migrantov. Aké prepojenie vidíte medzi nárastom týchto javov a silnejúcou podporou krajnej pravice?
Ja ten problém skutočne vidím v tom, že krajná pravica, ktorá bola v Európe porazená v roku 1945, zase vystrkuje rožky a snaží sa vrátiť do verejného povedomia. Ono to síce môže znieť úsmevne, ale určite nie je – pred Vianocami sme videli jeden bizarný útok. Došlo k nemu v poľskom parlamente, kde poslanec krajnej pravice vzal hasiaci prístroj a postriekal ním zapálený židovský svietnik menóra, ktorý tam horel pri príležitosti sviatku Chanuka. Takýto antisemitizmus nemá v Európe absolútne žiadne miesto. Bohužiaľ, toto nijako nesúvisí so situáciou na Blízkom alebo Strednom východe. Je to obrovská hanba, keď tu rodený Poliak, teoreticky katolíckeho vyznania, pácha takéto primitívne útoky.
Zostáva vám 74% na dočítanie.