StoryEditor

Epidemiológ Pavelka: Čísla idú veľmi zlým smerom, sme výrazne menej premorení ako zvyšok Únie

17.10.2021, 00:00
My sme nezažili žiadne premorenie v čase, keď sa premorovala prakticky celá západná Európa, tvrdí pre HN epidemiológ Martin Pavelka.

Kým na Slovensku sa pandemická situácia zhoršuje, severské krajiny, ale i Holandsko či Portugalsko rušia covidové opatrenia. Vidíte dôvod iba v nízkej miere zaočkovania u nás?
Hlavný dôvod je naozaj čisto v očkovaní. Možno je tam však ešte element premorenia. Všetky vami spomínané krajiny si prešli dosť silnou prvou vlnou pandémie. Tá však na Slovensku vlastne ani neprebehla, pretože sme veľmi zavčasu zavreli hranice a zaviedli lockdown. Takže sme nezažili žiadne premorenie v čase, keď sa premorovala prakticky celá západná Európa.

Českí odborníci odhadujú, že imunita tam vďaka zaočkovaniu a premorenosti dosahuje 90 percent. Máte údaje, koľko ľudí môže byť premorených u nás?
Toto presne nevieme povedať. Na to, aby sme mohli odhadnúť úroveň imunity v populácií, by bolo potrebné robiť seroprevalenčné štúdie na veľkej reprezentatívnej vzorke a v pravidelných intervaloch tak, ako to robí napríklad britský Štatistický Úrad – Office for National Statistics. Odhadom, ktorý by asi mohol byť najbližšie k pravde, je štúdia tímu infektológa Pavla Jarčušku ešte z mája tohto roka. V Košiciach sa vtedy zisťovala úroveň protilátok v krvi. Na základe tohto výskumu došli k záveru, že zhruba 23 percent ľudí prekonalo covid. Čiže určite nie sme takí premorení ako zvyšok Európy, napríklad Madrid alebo Londýn po prvej vlne. Súčasne sme menej zaočkovaní.

Čo z toho všetkého vyplýva?

To, že výrazne zaostáva celková imunita našej populácie. Celé to je ľahká matematická rovnica. Čím nižšiu máte...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. jún 2022 10:27