Reuters
StoryEditor

Kto bude prvý? Omikron oživuje preteky o vakcíny

13.12.2021, 12:59
Farmaceutické spoločnosti rozbehli boj o to, kto ako prvý prinesie na trh očkovaciu látku účinnú proti vysoko infekčnému novému variantu.

Leto 2020. Svet si na chvíľu vydýchne po prvej vlne pandémie a čaká, čo prinesie jeseň. Slováci sú zatiaľ pokojní. Celkový počet obetí dosahuje v našej krajine necelé tri desiatky. Len málokto si v tej chvíli dokáže predstaviť, ako bude vyzerať druhá vlna, ktorá sa predĺži až do jari a vyžiada si tisícky mŕtvych.

Prvé informácie z leta minulého roka o tom, že farmaceutické firmy horúčkovito pracujú na príprave vakcíny proti covidu, tak mnoho našincov nechávajú chladnými. Keď však v septembri naplno udrie druhá vlna a v nemocniciach začínajú umierať desiatky ľudí denne, spozornieme aj my. Prvé vakcíny sú napokon v celej Európskej únii vrátane Slovenska aplikované koncom decembra. Nasledujúce mesiace sú poznačené pretekmi vo vakcinácii, ktoré sa v niektorých krajinách vrátane tej našej postupne menia na boj o to, ako presvedčiť bežného občana, aby sa nechal zaočkovať.

V decembri 2021 sa zdá, že sa aspoň sčasti dostávame do podobnej situácie ako vlani v lete. Na svedomí to má nový variant koronavírusu omikron, ktorého prvé tri prípady v sobotu potvrdili aj na Slovensku. V tejto chvíli to totiž vyzerá tak, že vysoko infekčný variant do veľkej miery uniká imunitnej odpovedi. Zjednodušene povedané – súčasné vakcíny nie sú proti riziku infikovania sa omikronom také účinné, ako pri dosiaľ dominantnej delte či predchádzajúcich variantoch. Výsledky juhoafrickej štúdie, odkiaľ prvé prípady omikronu prichádzajú do Európy, dokonca ukazujú, že dvojdávkové očkovanie vakcínou Pfizer dokáže zabrániť symptomatickej infekcii len s menej ako štvrtinovou pravdepodobnosťou. Na porovnanie – v prípade delty dosahovala vakcína od Pfizeru mesiac po vpichnutí druhej dávky účinnosť okolo 90 percent.

Farmaceutické giganty tak kvôli omikronu rozbiehajú podobné preteky ako v druhej polovici minulého roka. Vakcína účinná proti novému variantu by podľa ich odhadov mala byť pripravená v priebehu 100 dní. Do kariet nám teraz hrá skutočnosť, že hoci je omikron oveľa infekčnejší než delta, podľa doterajších zistení nespôsobuje prinajmenšom zaočkovaným ľuďom ťažké priebehy ochorenia. A aplikácia tretej dávky už existujúcej vakcíny by našu ochranu pred vážnymi stavmi mala ešte výrazne posilniť.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
12. apríl 2024 06:44