StoryEditor

Odsťahovali sa z vlasti. Aby deti mali normálny život

26.04.2018, 00:00
Žili v štyroch štátoch, a pritom ani nevytiahli päty zo svojej domoviny.

Narodili sa, keď ešte Juhoslovanskej socialistickej federatívnej republike vládol pevnou rukou prezident Josip Broz Tito. Po rozpade štátu v roku 1992 sa Srbsko zosobášilo s Čiernou Horou a vznikla Juhoslovanská zväzová republika. Táto nálepka dlho nevydržala a vznikla nová s pomenovaním Srbsko a Čierna Hora. No druhý člen spolku neskôr vyhlásil nezávislosť a dnes svieti na mape sveta Srbská republika.

Z nej sa presťahovali do krajiny v srdci Európy. Ona má štatút zahraničnej Slovenky, on je Maďar. Jozef a Jana Nagyovci sa na cestu pobrali spolu so svojimi dvomi deťmi Alexandrom a Milanom.

Zubárka bez práce

Čo ich primalo spakovať si kufre a dať zbohom Srbsku? „Chceli sme umožniť deťom, aby mali normálny život, lebo tam sa nedá,“ dostávame jednoduchú odpoveď na našu otázku. Aj odpoveď na ďalšiu – prečo si vybrali práve krajinu pod Tatrami, je vcelku prostá. „Lebo ovládame reč,“ zanôti Nagyová mäkkou slovenčinou sťaby vytiahnutou z najrýdzejšieho kúta Slovenska. Jej manžel s huncútskym výrazom na okrúhlej tvári pripomínajúci Rudolfa Hrušínského z legendárneho filmu Dobrý vojak Švejk súhlasne pritaká.

Pochádzajú z Vojvodiny, kde Slováci dosiaľ tvoria tretiu najrozšírenejšiu národnosť. Ak chceme nájsť príčinu, treba načrieť hlbšie do histórie. Po vyhnaní Turkov zostali na severe Srbska ležať...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
29. máj 2022 11:20