StoryEditor

Podľa DNA spoznáš aj Richarda III.

07.05.2018, 00:00
Britsko-kanadská profesorka a vedkyňa Turi Kingová nemá kráľa iba v mene. Kráľ, konkrétne anglický Richard III., sa stal aj predmetom jej výskumu.

Kingovej tím totiž rozlúštil 500 rokov starý prípad, aby nakoniec potvrdil, že nájdené pozostatky patria tomu, komu aj dúfali. Poslednému kráľovi z rodu Yorkovcov a aj poslednému, ktorý padol v bitke. Jeho pozostatky sa stratili v 16. storočí po zániku mníšskeho kláštora v Leicesteri. Výskumníčka prišla na Slovensko porozprávať o výskume na konci apríla v rámci podujatia DNA DAY Slovakia, ktorého cieľom bolo priblížiť výskum DNA študentom aj verejnosti.


Pre veľa ľudí je genetika zložitá veda, ktorá je ťažká na pochopenie aj na popísanie jej procesov napriek tomu, že ju viacerí z nás na gymnáziu absolvovali. Vy sa však snažíte genetiku čo najviac priblížiť ľuďom. Prečo si myslíte, že sa ľudia genetiky boja?
Myslím si, že je to prípad viacerých vied, keď si ľudia myslia, že sú veľmi komplikované. Ľudí treba správne nasmerovať, aby ich viac pochopili. Ja som sa ku genetike dostala tiež neskôr.


Prišli ste z anglického Leicesteru, ako sa učí genetika vo Veľkej Británii?
Mám štyri deti a všetky sa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. jún 2022 22:23