Umožňuje pandémia vôbec nejaký priestor na riešenie onkologických ochorení?
Tento rok došlo k schváleniu akčných plánov Národného onkologického programu na roky 2021 až 2025. Nadväzujú na historicky vôbec prvý schválený onkologický program s akčnými plánmi na Slovensku na roky 2019 až 2020. Realizoval sa ešte za pôsobenia ministerky Andrey Kalavskej. Oba dokumenty zahŕňajú všetky aspekty onkologickej starostlivosti.
Aj terminálnej?
Snahy o vytvorenie funkčnej siete paliatívnych oddelení k nim treba prirátať. Je to veľká zásluha Andrey Škripekovej, primárky oddelenia paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu. Dôležitou súčasťou Národného onkologického programu je aj výskum a vývoj, ktorý je so zdravotnou starostlivosťou úzko prepojený. Čo citlivo vnímame, je aj dostupnosť najmä nových, inovatívnych liekov a ich nových indikácií pre onkologických pacientov.
Venuje sa im adekvátna pozornosť?
Treba otvorene povedať, že v tomto sa nožnice medzi nami a svetom čoraz viac otvárajú. Vo vyspelom svete sa štandardná liečba začína výrazne líšiť od možností na Slovensku, príkladom je iniciálna systémová liečba metastatického karcinómu obličky.
Napríklad pri rakovine pľúc Česi evidujú deväť štandardne hradených liekov, zatiaľ čo S...
Zostáva vám 85% na dočítanie.