StoryEditor

Žena, ktorej sa boja aj giganty

17.11.2020, 23:00
Prvá farebná viceprezidentka USA Kamala Harrisová postavila ako šéfka kalifornského rezortu spravodlivosti do pozoru Facebook, Volkswagen i Google.

„Je päť dôvodov, prečo si myslím, že práve Kamala bude správnou viceprezidentkou. Tým prvým sú jej hodnoty. Ďalej je múdra ako čertica a jej chrbtica je pevná a rovná, akoby zjedla pravítko. Neuhne od svojich princípov a v neposlednom rade má obrovské skúsenosti z riadenia rezortu spravodlivosti v najväčšom štáte USA.“ Týmito slovami odpovedal budúci šéf Bieleho domu Joe Biden v televíznej relácii 60 minút na otázku, prečo si vybral za svoju viceprezidentku práve kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú.


Prečítajte si príbeh 56-ročnej ženy, ktorá sa už v januári budúceho roka stane prvou ženou, prvým človekom ázijského pôvodu a zároveň prvou osobou s afroamerickými koreňmi na druhej najvyššej pozícii v hierarchii americkej administratívy.


Dedičstvo segregácie
Odmalička vyrastala v etnicky aj rasovo pestrom prostredí. Kamala Devi Harrisová sa narodila v októbri 1964 v kalifornskom Oaklande. Jej matka Shyamala Gopalanová sa do Spojených štátov prisťahovala v roku 1958 z tamilskej časti Indie ako nádejná študentka v oblasti výživy a endokrinológie. Postupne sa vypracovala na jednu z najuznávanejších vedkýň a expertiek v oblasti liečby nádorových ochorení prsníka. Zomrela v roku 2009.


Kamalin otec Donald J. Harris prišiel v roku 1961 z Jamajky. Má za sebou bohatú vedeckú kariéru. Stále žije a svoju dcéru podporuje v jej politickej kariére – dnes je emeritným profesorom ekonómie na prestížnej Stanfordovej univerzite.


Rané detstvo prežívala Kamala v druhej polovici 60. rokov minulého storočia, teda v čase, keď sa Spojené štáty ešte len zbavovali dedičstva rasovej segregácie a nadradenosti bielych. Samotná budúca viceprezidentka spolu s mladšou sestrou Mayou vyrastali v rodine strednej triedy, kde otec aj matka boli úspešní a deťom nič nechýbalo. Ich škôlka na lukratívnej adrese v kalifornskom Berkeley, ktorá bola ešte pár rokov predtým určená výhradne pre...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 17:29