StoryEditor

Virológ pomenoval najsilnejšiu zbraň koronavírusu. Dokonale ju využíva, tvrdí

21.01.2021, 23:00
Skríning v oblastiach, kde je nízka premorenosť, zmysel nedáva, tvrdí pre HN Juraj Kopáček, vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave.

Čím vás najviac prekvapil nový koronavírus v porovnaní s jeho predchodcami?
Najviac ma prekvapil spôsobom, akým sa tak účinne šíri. Poukazujem najmä na rozdiely oproti vírusu SARS-CoV-1, ktorý tu bol v rokoch 2002 a 2003. Podarilo sa ho utlmiť, takže sa nerozšíril po celom svete tak, ako sme toho svedkami dnes. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že SARS-CoV-2 roznášajú asymptomatickí ľudia. Teda tí, u ktorých sa príznaky ochorenia ešte neprejavili. Fakt, že nakazení ľudia nie sú identifikovaní ani izolovaní, je jeho najsilnejšou zbraňou, ktorú dokonale využíva.


Platí to aj v súčasnosti, teda rok po vypuknutí pandémie?
Platí to hlavne v dnešných dňoch, keď sa objavil nový britský variant B 1.1.7, ktorý bude spôsobovať a už aj spôsobuje vážne problémy. Výnimočné je to, akým spôsobom dokáže koronavírus nájsť naozaj tých najcitlivejších a najzraniteľnejších a spôsobovať im ťažké zdravotné komplikácie. Práve pre túto jeho schopnosť sa nám plnia nemocnice pacientmi s ochorením COVID-19.


Situácia sa momentálne ešte zhoršuje. Kde sa stala hlavná chyba, pre ktorú práve v januári rastú počty nakazených aj obetí?
Musíme mať na pamäti, že stále máme pandémiu. Ďalej je táto situácia sčasti daná aj tým, aké je teraz ročné obdobie. Koronavírusy môžeme podobne ako chrípku zaradiť do skupiny takzvaných sezónnych vírusov. To znamená, že majú obdobia, keď sa nimi spôsobené infekcie prejavujú najviac. V prípade súčasného koronavírusu je to práve zimné obdobie, typické aktuálnym počasím podobne ako pri chrípke. Negatívne do súčasnej situácie zasiahli i vianočné sviatky a Silvester, keď sa mnohé rodiny navštevovali. Druhá vec je to, že v lete sme podcenili opatrenia. Na jeseň či zimu sme tak neboli dostatočne pripravení. Niektoré veci sa možno až príliš uvoľnili. Tým sme vírusu nechali priestor, aby sa šíril prakticky nekontrolovateľne.


Spomínali ste šírenie britského variantu. Môžete o jeho hrozbe povedať niečo viac?
Spája sa s ním ďalší rizikový faktor v rýchlosti šírenia vírusu v populácii. Zdá sa, že sa rozširuje naozaj oveľa rýchlejšie v dôsledku účinnejšej väzby na bunkový receptor. Vidíme to už v niektorých oblastiach Slovenska, napríklad v Nitre a okolí, kde bol variant B 1.1.7 identifikovaný. Práve v tomto období bude spôsobovať nárast počtu prípadov infekcie.


Niektorí predstavitelia vlády namiesto spolupráce na vedcov útočia. Spor sa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-12 13:00:00 - Feat.: - Title: Hviezda pokračovania hororu Sirota má už 25 rokov: Zahrať dieťa bola výzva, výsledok je strašidelný 02 - Modified: 2022-08-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Novavax pohorel. Kým niektorí výrobcovia vakcín zarobili miliardy, známemu producentovi ušiel vlak 03 - Modified: 2022-08-14 17:22:16 - Feat.: - Title: Hlina pre HN: Matovič chcel byť najprv s Ficom kamarát, no on sa s ním odmietol čo i len stretnúť 04 - Modified: 2022-08-11 08:56:21 - Feat.: - Title: Čínou sa šíri nový vírus, desiatky ľudí sa pravdepodobne nakazili od piskorov 05 - Modified: 2022-08-11 09:21:34 - Feat.: - Title: Šéf Unicredit Bank pre HN: V najbližších troch rokoch budú úrokové sadzby naďalej rásť
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
16. august 2022 17:47