Tony snehu zasypali v uplynulých dňoch Grécko, ale i Blízky východ či dokonca Líbyu.TASR
StoryEditor

Zimy sa postupne skracujú, letá predlžujú

18.02.2021, 23:00
Striedanie extrémov počasia sa stalo normou, tvrdí pre HN klimatológ Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu.

Snehovú kalamitu zažil pred pár dňami západ Európy, ale i Česko či východné Slovensko. Je to niečo, čo sa vymyká normálu, alebo z dlhodobého hľadiska ide o bežný jav?
Vo februári v strednej Európe vrcholí zima. Kedy inokedy by sme mali sneženie a mrazy považovať za normálne? Suché zimy bez mrazov, teda také, aké sme zažívali v posledných rokoch – práve to bol nenormálny jav. Avšak ani tento rok nie je zima úplne normálna, pretože výška snehovej pokrývky stále pokrivkáva za dlhodobými priemermi, predovšetkým vo vyšších polohách.


Prekvapilo vás, že nastalo takéto počasie?
Neprekvapilo. Práve naopak, mali by sme pochváliť meteorológov, pretože v priebehu tohtoročnej zimy vždy s viacdenným predstihom upozorňujú na zmenu v teplotách. Pred niekoľkými dňami predpovedali príchod sneženia alebo dokonca aj poľadovicu tri dni dopredu.


Mimochodom, kedy sa už dá hovoriť o arktickom počasí? Naplnili tento pojem prechádzajúce mrazivé dni?
V meteorológii poznáme výraz arktický vzduch alebo arktické podnebie. Pojem arktické počasie však v našich odborných slovníkoch nenájdete. U nás bežne používame označenie takzvaných charakteristických dní, čo je napríklad arktický alebo, naopak, tropický deň. Tieto označenia nevyjadrujú charakter počasia v Arktíde alebo v trópoch. Ide len o ľudové alebo mediálne označenie.


V akom prípade teda môžeme hovoriť o arktickom dni?
Ak maximálna denná teplota dosahuje mínus 10 stupňov Celzia alebo menej, potom sa deň označuje ako arktický. Ak máme celodenný mráz a maximálna teplota sa neustále drží pod úrovňou nula stupňov Celzia, takýto deň označujeme ako ľadový.


V súčasnosti sa pohybujeme ako na hojdačke, po tuhých mrazoch prichádza oteplenie, ktoré je zrejmé už...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-16 17:42:26 - Feat.: - Title: Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 36 stupňov 02 - Modified: 2022-08-15 10:21:28 - Feat.: - Title: Aké zmeny so sebou prináša sucho? 03 - Modified: 2022-08-14 07:00:00 - Feat.: - Title: Oceňovaný slovenský klimatológ: Človekom spôsobená klimatická zmena je významnejšia ako všetky prirodzené 04 - Modified: 2022-08-12 16:04:53 - Feat.: - Title: Búrky na horách sú nebezpečné. Odborníci radia, na čo majú turisti dať pozor 05 - Modified: 2022-08-12 13:00:00 - Feat.: - Title: Hviezda pokračovania hororu Sirota má už 25 rokov: Zahrať dieťa bola výzva, výsledok je strašidelný
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
16. august 2022 21:28