Rafal Jaczyński pôsobí vo sfére kybernetickej bezpečnosti už viac ako dve desaťročia.HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Šéf kyberbezpečnosti európskej divízie Huawei pre HN: Zmeny v IT počas pandémie zaskočili mnoho firiem

31.05.2021, 00:00
Pandémia zastihla veľa podnikov nepripravených, tvrdí pre HN Rafal Jaczynski, poľský expert na kybernetickú bezpečnosť a regionálny šéf oddelenia Cyber Security spoločnosti Huawei v 28 krajinách strednej, východnej a severnej Európy.

Objavujú sa správy, že počas pandémie koronavírusu sa zvýšil počet kybernetických útokov, či už na štátne inštitúcie alebo na súkromné spoločnosti. Zareagovali na to firmy a posilnili svoju digitálnu bezpečnosť?
Firmy tvrdia, že COVID-19 urýchlil ich digitálne plány priemerne o šesť až sedem rokov. V tejto oblasti dokonca napredovali 25-krát rýchlejším tempom, než pôvodne plánovali. Nové kanály a spôsoby doručovania produktov či služieb nastavili v priebehu niekoľkých dní namiesto mesiacov. Zmeny pritom nikde neprišli rýchlejšie ako pri prechode na prácu na diaľku. Bohužiaľ, veľa z týchto zmien sa udialo skutočne zo dňa na deň. Pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť, mnoho spoločností zostalo zaskočených.

Prekvapilo vás, že neboli lepšie pripravené?
Ak mám byť úprimný, nebolo to pre mňa žiadnym prekvapením. Je pomerne zriedkavé, aby firma bola už pri svojom vzniku plne zabezpečená pred kyberútokmi. Primárnym poslaním podniku je predovšetkým plniť želania zákazníkov a zarábať pritom peniaze. A ak sú príjmy spoločnosti zvlášť počas krízy ohrozené, výdavky na kybernetickú bezpečnosť zvyčajne prvoradé nie sú. Výsledkom tohto celého je fakt, že mnoho firiem vplávalo v otázke kyberbezpečnosti do oceánu zvaného internet ako kanoe, možno tak s novými pádlami. A toto dostatočne nezaistené kanoe naberá v oceáne vodu.

Zvýšila pandémia hrozby zo strany digitálnych útočníkov? Vymýšľajú nové spôsoby, ako nelegálne prísť k peniazom či citlivým dátam?
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia COVID-19 nepriniesol žiadne nové hrozby. Iba zvýšil počet príležitostí pre zločincov. Veď ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Moderátorka Pavlína Wolfová: Keď sa rozsvieti červená, všetky ťažkosti zmiznú 02 - Modified: 2023-09-28 14:13:28 - Feat.: - Title: Dáta z kozmu? Európa je lídrom, v niečom sme lepší než NASA či Čína, tvrdí pre HN šéf vesmírneho programu EÚ 03 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR s tvorkyňou Sex Education: Je lepšie skončiť v najlepšom, ako niečo zbytočne naťahovať 04 - Modified: 2023-09-27 08:07:05 - Feat.: - Title: Z koaličnej spolupráce vylučujeme Smer. PS má dosť nesprávnych až škodlivých bodov, tvrdí pre HN expertka SaS 05 - Modified: 2023-09-26 09:55:46 - Feat.: - Title: To Sulík by mal uvažovať o odstúpení, my môžeme byť skokani volieb, hovorí pre HN Hirman z Demokratov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. september 2023 21:45