Ministerstvo kultúry vedie v registrácii 18 cirkví a náboženských spoločností. Sedemnástou v poradí je Cirkev ježiša Krista neskorších dní. Vitajte v rodine mormóv! Tak znie titulok reportáže, ktorú pre vás pripravili redaktoriHN po návšteve svojskej komunity.
„Stretávame sa so všelijakými reakciami. Ale to nie je o tom, čo si o nás myslia ľudia, ale Boh. Robíme to, čo je správne,“ hovorí hlava rodiny Peter Valníček. Spoločne s manželkou Martinou majú päť detí.
Najmladšia Eliška má len trinásť rokov, posledným prírastkom do rodiny je sedemnásťročný Kristián. Matematický rébus je vyriešený, keď sa dozvedáme, že mladík prišiel z detského domova len pred pár rokmi.
Mormóni veria v čistotu manželstva s benefitom navyše. „Veríme, že tento zväzok sa smrťou nekončí, ale je na celú večnosť. To žiadna iná cirkev než mormónska nesľubuje,“ tvrdia manželia. Ich cirkev je jednou z najviac rastúcich na svete, v súčasnosti má takmer 16 miliónov členov.
V analýze HN sa zaoberáme aj sektami a jej prejavmi. Oslovili sme viacerých odborníkov na danú problematku. Skupiny, v ktorých to nie je úplne s kostolným poriadkom, by sa vraj dali narátať na prstoch jednej ruky. Riaditeľova kolegyňa Lucia Grešková nám vysvetlila: „Vždy sa nájdu nejaké okrajové. Vzhľadom na malé počty ich stúpencov však neznamenajú pre spoločnosť riziko.“
Podľa českého sociológa a súdneho znalca Dušana Lužného sú sekty "atraktívne pre určitý typ ľudí hľadajúcich pocit bezpečia vo svete, v ktorom sa nevyznajú.“ No spasitelia nesídlia len na nebesiach. O priazeň ľudu sa usilujú aj smrteľníci s riadnou dávkou ega.
Viac sa dočítate v článku Keď babky uctievali svojho boha z pera komentátora HN Ľuboslava Kačalku.