StoryEditor

Ľudstvo zachraňujú podozriví spasitelia. Niektorí dokonca aj z vesmíru

11.04.2020, 00:00
Vesmírní lidé, Parsifal Imanuel. Guru Jára alis nadsanec Óm. Alebo aj Šinčchondži. Zdá sa, že scéna našich západných susedov vzhľadom na sekty je pestrejšia ako na Slovensku. Minimálne v počte škandálov.

Hlavne staršia generácia Slovákov má v pämäti hrdinského Aštara Šerana, jedného z Vesmírných ľudí, ktorý bdie nad našou planétou. V prípade katastrofy na nej pristanú dve evakuačné flotily, aby zachránili jej obyvateľov.

Na Zemi je pravou rukou Aštara Ivo Benda. Od svojho veliteľa dostal telepaticky na vedomie: „Každý deň planéta trpí a každým dňom sa jej útrapy predlžujú." Naštastie, flotila zatiaľ ešte nepristála. Možno už čoskoro.

Pokiaľ sa nad Vesmírnymi ľudmi možeme pobavene pousmiať, Jan Dvorský stvoril jednu z najnebezpečnejších českých siekt. Založil niekoľko komunít imanuelitov a následne ich odstrihol od zvyšku sveta. Členovia sekty prestali posielať deti do školy a pálili škodlivé knihy. 

Keď vodcu začala prenasledovať polícia, utiekol aj s rodinou do zahraničia. Za sebou zanechal rozbité komunity takmer s tragickými osudmi – najmenej 12 až 15 členov sa pokúsilo o samovraždu.

Z iného súdka je duchovná škola s poetickým názvom Poetrie. Rozdávali sa na nej nielen magisterské tituly. Školiteľ pomáhal ženám s odstraňovaním „háčikov“, ktoré v nich po súloži zanechali ich bývalí partneri.

Háčiky sa dali odstrániť len posteľnými radovánkami s tým správnym chlapíkom. Nebol ním nik iný než guru Jára. Prezývali ho aj Óm nadsamec. Asi nie nadarmo. Dokázal „odháčkovavať“ aj viac žien naraz a jeho tantrickému rituálu ich neodolalo vraj až tritisíc.

O verbovanie diev sa tiež pokúša sekta Šinčchondži. Nikto o nej nič poriadne nevie, pretože jej činnosť je zahalená tajomstvom a neexistujú o nej prakticky žiadne informácie. Cirkev má len v Južnej Kórei stovky tisíc stúpencov.

Podľa renomovaného českého religionistu Zdenka Vojtíška sekta Šinčchondži bude expandovať aj k nám. "Jej stúpencov na základe zvláštneho výkladu Biblie inštruujú k tomu, aby čo najviac zahmlievali, dokonca klamali. To je pre mňa prekročenie istej čiary," povedal pre HN Vojtíšek.

Na Slovensku existuje jediné občianske združenie, ktoré sa venuje sporným spoločenstvám. Integru – Centrum prevencie v oblasti siekt, vedie Ivana Škodová.

"Nie som kontrolný ani žiaden iný orgán a všetko je len o mojej dobrej vôli a zadarmo,“ poznamenala, keď ju navštívili redaktori HN. Viac sa dočítate v článku Sám vojak v poli. 

menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
02. október 2023 01:22