Obáva sa, že zrušenie hotovosti kriminálnikom síce skríži plány, no nezastaví ich. Tiež o to, že človek by mohol prísť o svoju slobodu i anonymitu. Rozprávali sme sa so spoluzakladateľom think tanku INESS Jurajom Karpišom.
Ukážete nám peňaženku?
Radšej nie, aby ľudia nevedeli, koľko v nej mám. (Smiech.) Ale dávam prednosť hotovosti.
Ste asi jeden z mála ekonómov, čo neuprednostňuje karty.
Tí majú zlozvyk dívať sa na svet cez ekonomické agregáty. Existujú však štúdie, že rozlúčka s bankovkami je bolestnejšia, než zadanie len PIN kódu. Pri platbe v hotovosti sa správate zodpovednejšie. Pravdepodobnosť, že sa zadlžíte v rámci spotreby, je menšia. Poskytovateľ karty má – pravdaže – opačný záujem.
Zatiaľ hypotetický obrázok: môžeme platiť kartou za kúpu časopisu v novinovom stánku či použitie verejnej toalety. Zaniknú aj drobné mince a prejde sa výlučne na elektronickú formu. Čo v tom okamihu nastane?
Záleží na scenári. Na jednej strane máte výhodu, že by ste možno ušetrili čas a zbavili ste sa všetkých transakčných poplatkov. Na strane druhej dávate štátu plnú moc nad vašimi peniazmi. Tá je už v súčasnosti aj tak dosť výrazná, no hotovosť stále poskytuje možnosť úniku.
Keď však nie ste kriminálnik, nemali by ste sa ničoho obávať.
Mnoho ľudí podceňuje práve tú anonymitu. Povedia si, že nemajú čo skrývať, veď nič nekalé nerobia. Ale takto otázka nestojí.
A ako?
Ide o to, že všetky vaše záznamy budú kdesi uložené. Ak vám niekto zlý chce urobiť niečo zlé, má k dispozícii nástroj, ktorým vás dokáže vydierať. Vie, na čo míňate peniaze, kam chodia vaše deti do školy a čo práve robí vaša manželka. Nastáva zraniteľnosť. A to už nevravím o tom, že aj štát alebo skorumpovaná justícia sa môže obrátiť proti vám. Na Slovensku máme prípady predvolebných kampaní, pri ktorých sa zneužívajú informácie...
Zostáva vám 85% na dočítanie.