Experiment, aký planéta doposiaľ nezažila: Druhá najľudnatejšia krajina sveta zrušila podstatnú časť hotovosti. Pre jednu miliardu aj dvesto miliónov ľudí prakticky z hodiny na hodinu stratili hodnotu dve najvyššie bankovky. Indiu opantal chaos.
Indický premiér Narenda Módí vlani 8. novembra vo večerných hodinách prekvapivo oznámil, že bankovky v hodnote 500 a 1 000 rupií, čo v prepočte znamená zhruba sedem a štrnásť eur, prestávajú byť legálnym platidlom. Úderom polnoci. Jeho rozhodnutie v krajine, v ktorej nemajú bankový účet milióny ľudí, malo okamžité a ďalekosiahle účinky.
„Nastal totálny crash ekonomiky. Banky mali zatvorené niekoľko dní a neexistoval spôsob, ako si vybrať hotovosť. Pred bankomatmi stáli ľudia v dlhých radoch,“ hovorí pre HN 24-ročný Madhan Rao. Žije v Bangalúre, akomsi indickom Silicon Valley, kde počet obyvateľov dosahuje viac ako šesť miliónov ľudí. Madhan má vlastne šťastie. Monetizácia bolestivo zasiahla najmä vidiek. V jeho rodnom meste Krišnagiri sa vytvárali rady pred bankomatmi dlhšie ako kilometer. V Bangalúre nebola situácia až natoľko zúfalá a navyše Madhan je hrdým majiteľom šekovej knižky. Z najhoršieho sa dostal vďaka nej.
„Dnes už je situácia o osemdesiat percent pokojnejšia,“ odhaduje. Premiérov radikálny krok si pochvaľuje. Hoci sám pochádza z nižšej kasty, ako operátor v call centre si mesačne zarobí v prepočte približne dvesto eur, čo ho radí medzi nižšiu strednú triedu. „Indovia boli najprv na Módího veľmi nahnevaní. Trvalo im, kým pochopili, že mu išlo o likvidáciu black money. Keď ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.