Toto miesto je úzko prepojené s históriou – nielen Rakúska či strednej Európy, ale celého starého kontinentu. Práve tu – v hornorakúskom mestečku Halstatt – boli nájdené najvýraznejšie stopy našich predkov z archeologického obdobia, ktoré dostalo názov halstattská kultúra.
Ekonomiku, obchodné trasy aj pracovné zameranie obyvateľov tejto často Rakúska dlhé stáročia formovala soľ, ktorá sa tu ťažila už pred siedmimi tisíckami rokov. Jej výroba a obchodovanie s ňou sa postupom času rozmohli až do takej miery, že soľ sa stala jedným z platidiel a hlavným vývozným artiklom. Pripomeňme, že ešte v 19. storočí, pred vynájdením chladničky či mrazničky, bolo nasolenie mäsa či ďalších druhov potravín jediným spôsobom, ako ho zakonzervovať. Napokon, i vďaka soli dostal celý región názov Salzkammergut, teda v preklade soľná komora. A túto komoditu tu dodnes prezývajú biele zlato.
Azda najpôsobivejší a najznámejší príbeh z tohto regiónu však napísal cisár František Jozef I. a Alžbeta Bavorská, ktorá do dejín vstúpila ako cisárovná Sissi. Ich láska sa začala v tunajšom kúpeľnom mestečku Bad Ischl, kde sa mladý párik prvýkrát stretol a cisár tu 18. augusta 1853 pri oslave svojich 23. narodenín požiadal vtedy 15-ročnú Sissi o ruku. Slováci tento príbeh veľmi dobre poznajú vďaka filmovej trilógii z 50. rokov minulého storočia, v ktorej Sissi stvárnila rakúska herečka Romy Schneiderová.
Príťažlivý 365 dní v roku
Toto všetko je však iba zlomok kultúry a histórie, ktoré návštevníkom ponúka tento región našich juhozápadných susedov. Aj preto Európska komisia zvolila práve Bad Ischl Salzkammergut za Európske hlavné mesto kultúry 2024. „Snažíme sa ho prezentovať ako región, kam chcú ľudia chodiť po celý rok. Nie iba v lete alebo v zime, ale aby nás vnímali ako zaujímavú destináciu aj mimo hlavných turistických období, teda na jar a na jeseň,“ vysvetlila pre HN Elisabeth Schweeger, umelecká vedúca projektu Bad Ischl Salzkammergut ako tohtoročného Európskeho hlavného mesta kultúry.
Zostáva vám 73% na dočítanie.