StoryEditor

Ako bude Alternatíva fungovať v parlamente?

26.09.2017, 15:07
Záleží to od toho, ako zvládne súčasný rozkol vnútri strany.

„Ja si osobne na základe rozhovorov myslím, že Alternatíva sa po týchto voľbách obráti sama proti sebe. Nie je to totiž strana, ktorá by bola jasne vymedzená. Nájdeme v nej ľudí, ktorí by dokázali na Slovensku sedieť na jednej strane s Mariánom Kotlebom a na strane druhej s Richardom Sulíkom. Tak široko je táto strana rozkročená,“ uviedol pre HN Jakub Eberle, analytik českého Ústavu medzinárodných vzťahov.
Podľa Eberleho je dosť pravdepodobné, že Alternatívu čaká rozpad poslaneckého klubu, odchody rôznych poslancov či ďalšie veľmi búrlivé dianie v jej vedení. Napokon, to sa začalo potvrdzovať už krátko po voľbách. Predmetom vnútrostraníckeho konfliktu, ktorý sa nevyhol ani vedúcim predstaviteľom, sa stali spory o skôr občiansku alebo nacionalistickú orientáciu subjektu. Spolupredsedníčka Alternatívy Frauke Petryová sa na tlačovej konferencii pozastavila nad „scestnými postojmi“ niektorých straníckych kolegov a vyhlásila, že sa nechce stať súčasťou poslaneckej frakcie strany. Petryová má pritom predstavovať umiernený a jej stranícki oponenti ultrapravicový tábor realizujúci fundamentálnu opozičnú politiku.
Preto bude veľa záležať od toho, kto v strane napokon prevládne. Alternatívu čakajú o dva mesiace kľúčové voľby vedenia. Tie veľa napovedia o tom, či sa Alternatíva stane kritickou opozíciou, alebo bude viesť politiku proti všetkým. Druhú možnosť Bystroň rezolútne odmieta. „Určite to tak nebude. Nechceme robiť fundamentálnu pozíciu a byť iba proti všetkému. Keď budú dobré návrhy konzervatívcov či liberálov, tak to podporíme. Nemáme žiaden problém podporovať zmysluplné veci. Lopta je však na polovici ihriska druhých strán. Oni sa konečne musia zniesť do reality a začať sa správať racionálne.“

29. máj 2022 10:54