Carnajevovci sa mali zradikalizovať na internete
Pred vyše štyrmi rokmi zasiahli americký Boston počas medzinárodného maratónu dve explózie. Dve amatérsky vyrobené bomby zabili troch ľudí, skoro 300 ďalších ľudí utrpelo zranenia.
Za páchateľov určili bratov čečenského pôvodu narodených v Kirgizsku Džochara a Tamerlana Carnajevovcov. Tamerlan pri prestrelke s políciou zomrel.
Carnajevovci sa ešte v mladom veku presťahovali z Kirgizska do Dagestanu a do Spojených štátoch prišli asi desať rokov pred útokom, kde získali trvalý pobyt. Federálna vláda Tamerlana umiestnila na zoznam predpokladaných teroristov rok a pol pred útokom.
Bol aj predmetom záujmu FBI, ktorý však skonštatoval, že prepojenie na teroristické skupiny nemá. Bratia sa mali zradikalizovať až prostredníctvom džihádistických materiálov na internete a k útoku ich mali motivovať vojny, ktoré Spojené štáty viedli v Iraku a v Afganistane a zabíjanie moslimov v týchto krajinách. Kirgizsko sa od prepojenia s útokom dištancovalo.
Radikálizácia však podľa analytika Dušana Fischera neprebieha vždy až po opustení domoviny: „Nie je to tak vždy, že sa páchatelia zradikalizovali až po príchode do inej krajiny. Ten proces radikalizácie môže byť dlhodobý a jeho počiatok možno mapovať do krajiny pôvodu. Je však pravdou, že frustrácia z nedostatočnej inklúzie, vylúčenie zo spoločnosti na základe rasy alebo viery, nezhody v hodnotách v prijímateľskej krajine či prejavy rasizmu a xenofóbie môžu proces radikalizácie urýchliť.“
Medzi útočníkmi aj neúspešný žiadateľ o azyl
Pôvodom Uzbek, Abdulgadir Mašaripov má na svojom konte novoročný útok na nočný klub Reina v Istanbule, pri ktorom zomrelo 39 ľudí a sedem desiatok sa zranilo.
Väčšina obetí boli turisti. Mašaripov absolvoval výcvik v Afganistane.
Petrohradské metro sa stalo cieľom útoku v apríli. Jeho bilancia je 15 obetí a vyše sto zranených.
Samovražedný atentátnik Akbaržon Džalilov, etnický Uzbek pôvodom z Kirgizska pri útoku zahynul tiež. V Rusku žil 16 rokov a zradikalizovať sa mal v posledných rokoch pred útokom.
O pár dní neskôr radikál z Uzbekistanu Rakhmat Akilov vrazil kamiónom do davu ľudí v centre švédskej metropoly Štokholm, päť ľudí zomrelo. Akilov v krajine predtým žiadal o azyl, čo mu úrady zamietli.