Migranti kráčajú po diaľnici smerom k hraniciam Rakúska v maďarskom pohraničnom meste Hegyeshalom, 28. septembra 2015.TASR/AP
StoryEditor

Čo sa mu podarilo?

08.11.2017, 14:31
Nielen stop prisťahovalcom z Mexika, ale aj migrantom a viacerým dohodám.

Trump podnikol voči migrantom aj utečencom viaceré kroky

Obmedzenie počtu migrantov považoval Trump za jednu zo svojich priorít, na čom postavil aj svoje tri dekréty. Neprijali sa však bez výhrad a januárové rozhodnutie zablokovali súdy a to marcové zase čiastočne upravili.

Posledný výnos zo septembra, ktorý zakazoval vydávanie prisťahovaleckých víz občanom ôsmich štátov (Severnej Kórey, Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sýrie, Venezuely)  zablokoval v októbri federálny súd v Honolulu aj v Marylande.

Okrem toho, Trump zrušil program pre detských utečencov a podpísal memorandum určujúce strop na prijímanie utečencov na maximálne 45-tisíc v ďalšom roku.

Od marca tiež platil zákaz vstupu na 120 dní pre utečencov z hociktorej krajiny na svete. Malo ísť o prevenciu voči teroristickým útokom. Téme sme sa venovali aj tu.

Zbohom klimatickej dohode

Globálne otepľovanie neexistuje, však tu je zima. Neslávne známy výrok Donalda Trumpa bol predzvesťou rapídneho postupu v riešení klimatických zmien.

Odstúpenie od parížskej klimatickej dohody oznámil 1. júna. Trump kritizuje, že zmluva je drahá a chce rokovať o novej zmluve, ktorá by bola pre Spojené štáty spravodlivejšia.

Odstúpenie od dohody je však skôr symbolické – krajiny môžu od dohody odstúpiť najskôr tri roky po tom, čo vstúpi do platnosti. Pre dohodu to bude až ďalší november, predvlani ju schválilo 195 krajín.

K záverečnému odhlasovaniu prišla po piatich rokoch rokovaní.

EÚ EP dohoda klimatická ratifikácia EÚ EP dohoda klimatická ratifikácia TASR/AP

Namiesto jednej dve

Ďalšie odstúpenie bolo v podobe Transpacifickej obchodnej dohody (TPP) a zahájenie procesu zmeny Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Odstúpenie od TPP vyrokovala ešte Obamova administratíva a Trump chcel pôvodnú zmluvu nahradiť dvojstrannými dohodami.

Kongres TTP doteraz neschválil, lebo medzi Američanmi panovala obava zo straty pracovných miest. Dohoda TPP zahrňuje Spojené štáty, Japonsko a ďalších desať významných krajín okolo Tichého oceánu.

Spočíva  v obmedzení či odstránení ciel a ďalších obchodných prekážok medzi krajinami, uľahčení tak vzájomného obchodu a stanovení spoločných štandardov v mnoho oblastiach zahŕňajúc práva zamestnancov aj ochranu životného prostredia.

Dohoda pokrýva až 40 percent svetovej ekonomiky a asi tretinu svetového obchodu.

Vyčíta odliv pracovníkov

V polovici mája Spojené štáty oficiálne zahájili proces o zmene dohody NAFTA s Kanadou a Mexikom, ktorá do platnosti vstúpila pred 25 rokmi.

Trump dohode vyčíta, že Američania na nej strácajú pracovné miesta, ktoré sa presunuli do Mexika s lacnejšou pracovnou silou.

Vstup do NAFTA patrí aj k možnostiam, ktoré zvažuje Británia v prípade, že v marci 2019 opustí Európsku úniu bez uzavretia obchodnej dohody.

01 - Modified: 2022-08-15 19:30:19 - Feat.: - Title: Bývalý Trumpov advokát čelí trestnému konaniu. Dôvodom je údajné zasahovanie do volieb v USA 02 - Modified: 2022-08-15 14:31:56 - Feat.: - Title: Medzinárodný záchranný výbor vyzval na evakuáciu sýrskych utečencov z ostrova medzi Gréckom a Tureckom 03 - Modified: 2022-08-15 07:49:41 - Feat.: - Title: HN24: Hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do Slovenskej republiky 3 840 osôb 04 - Modified: 2022-08-14 10:54:41 - Feat.: - Title: Do Británie sa tento rok pokúsilo dostať viac ako 20-tisíc migrantov, uviedlo ministerstvo 05 - Modified: 2022-08-13 18:01:21 - Feat.: - Title: Nehoda pri Kittsee si vyžiadala tri životy. Na vine je prevádzač, ktorý sa vyhýbal policajnej kontrole
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
16. august 2022 15:20