Pražský hrad je komplex záhrad, dvorov, uličiek a historických budov, vrátane gotickej katedrály svätého Víta, kde prebiehali korunovácie českých kráľov a kráľovien. Toto miesto je jedným z najväčších hradných komplexov na svete, má rozlohu asi siedmich futbalových ihrísk. Od 9. storočia bol sídlom panovníkov a oficiálnou rezidenciou hlavy štátu.Pixabay
StoryEditor

Kto vo voľbách zabojuje?

24.11.2017, 23:00
Uchádzalo sa 20 kandidátov.

Tri skupiny kandidátov

České ministerstvo vnútra už verejne potvrdilo deviatich kandidátov, ktorí zabojujú o miesto prezidenta. Jedenásť ďalších záujemcov podmienky nesplnilo, môžu sa však sťažovať do konca novembra na Najvyššom súde.

Kandidáti sa dajú rozdeliť do troch skupín – s podporou občanov pôjde do volieb bývalý predseda Akadémie vied, vedec a nestraník Jiří Drahoš, podnikateľ, textár a tiež nezávislý kandidát Michal Horáček a súčasný prezident Miloš Zeman, vyštudovaný ekonóm.

S podporou poslancov kandiduje skladateľ, muzikant a člen strany Rozumní Petr Hanning, člen strany Realisté Jiří Hynek a prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a Vratislav Kulhánek za Občiansku demokratickú alianciu, vyštudovaný ekonóm bývalý šéf Škoda Auto.

A po tretie, s podporou senátorov chce získať hlasy voličov nestraník Pavel Fischer s bohatou politickou minulosťou, bývalý poradca exprezidenta Václava Havla a bývalý veľvyslanec vo Francúzsku, ďalej najmladší kandidát Marek Hilšer, vyštudovaný lekár a politológ, ktorý pracuje ako výskumník, tiež nestraník a bývalý premiér Mirek Topolánek, ktorý sa predtým venoval energetike, tiež už nestraník.

S petície vyšiel najlepšie Drahoš

Kandidatúru zvyšných kandidátov ministerstvo odmietlo pre nedostatočný počet poslaneckých a senátorských podpisov či hlasov v petícii a niektoré kandidatúry dorazili tiež po termíne.

Kandidáti hľadajúci podporu voličov museli v petícii nazbierať minimálne 50-tisíc hlasov a pre ministerstvo bola práve táto kontrola najťažšia.

Nutné bolo skontrolovať autenticitu v registri obyvateľov.

Často sa vyskytovali chybné adresy trvalého pobytu, chýbajúce mená a priezviská či čísla občianskych preukazov alebo pasov.

U Miloša Zemana bola chybovosť najvyššia a do boja o miesto na hrade vstupuje s vyše 103-tisícmi podpismi.

Jiří Drahoš získal vyše 141-tisíc podpisov a Michal Horáček skoro 87-tisíc.

01 - Modified: 2022-09-30 18:11:05 - Feat.: - Title: Česko neuznáva ruskú anexiu okupovaných regiónov na Ukrajine. Zeman ju označil za krádež 02 - Modified: 2022-09-30 11:13:45 - Feat.: - Title: Na hraniciach Česka so Slovenskom zadržali od štvrtka už vyše tristo utečencov 03 - Modified: 2022-09-29 13:32:55 - Feat.: - Title: Expert na migráciu pre HN: Prevádzači našli v slovenských hraniciach slabinu 04 - Modified: 2022-09-29 13:53:57 - Feat.: - Title: Prevádzači objavili slabinu, cez Slovensko vedie nová hlavná migračná trasa, upozorňuje expert 05 - Modified: 2022-09-29 17:30:00 - Feat.: - Title: Finančná správa spolupracovala s Čechmi na hranici vo Vyšnom Nemeckom
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. september 2022 21:38