Za tú najvýznamnejšiu možno označiť obnovenie diplomatických vzťahov so Spojenými štátmi. To nastalo v roku 2014 po viac ako piatich dekádach nepriateľstva. Obnovili sa priame letecké linky či poštové spojenie.
Taktiež sa pustil do rokovaní o zahraničnom dlhu, ktorý krajina navŕšila ešte za čias Soviestkeho zväzu. Mladší brat Fidela Castra tak dosiahol 90-percentné odpustenie dlhu zo strany Ruska.
Táto téma sa dotkla aj Slovenska, voči ktorému mala Kuba tiež dlhy. V rámci vyrovnávania účtov mali napríklad slovenskí vysokoškolskí pedagógovia šancu ísť na bezplatnú niekoľkomesačnú stáž na kubánske univerzity.
Nie všetky zmeny však boli prijaté. Za posledných desať rokov počet nemocníc klesol o 32 percent a chýba takmer 60 percent všeobecných lekárov. Napriek všetkému sa však zachovala jedna zo základných súčastí režimu a to prídelový systém potravín.
Raúl síce sľuboval tento prežitok odstrániť, no nepodarilo sa mu to. Štát na tento účel vynaloží približne dve miliardy dolárov a úrady rozdeľujú chleba, ryžu, cukor soľ či kávu.
Potraviny sa predávajú aj voľne v obchodoch, veľká časť obyvateľstva je však kvôli nízkym platom na tomto systéme dodnes závislá.
Ako upozorňuje portál 14 y medio, dnešná kúpna sila obyvateľstva predstavuje iba polovicu z tej z osemdesiatich rokov.