Pamätáte si na kedysi tak populárne, ale i stále fungujúce ICQ (I seek you), ktoré ešte pred nadvládou Facebooku vytváralo pre ľudí platformu na chatovanie, posielanie súborov či hranie hier? V roku 1996 ju vytvorili izraelskí študenti, ktorí si dali za cieľ usmerniť komunikáciu na svetovej pavučine. Bol to tiež izraelský vedec Ajay Bhatt, ktorý v roku 1999 stál za vynálezom USB.
„Táto krajina sa často nazýva start-upový národ, ja ju nazývam inovatívny národ. Budúcnosť patrí tým, ktorí inovujú,“ vyslovil sa v minulosti Netanjahu. Ak si do vyhľadávača zadáte veda a technológia v Izraeli, skutočne vám vyskočí viacero odkazov s výdobytkami tejto krajiny na Blízkom východe.
Ako už HN v minulosti informovali, Tel Aviv je po americkom Silicon Valley druhým najvýznamnejším technologickým centrom na svete.
V krajine má fungovať asi päťtisíc start-upov s hlavným zameraním na internet, reklamu, bezpečnosť, herný priemysel či mobilné technológie. Toto umiestnenie je poctivo vydobyté – na vedu a výskum totiž každoročne smeruje 4,5 percent hrubého domáceho produktu.
V rámci vedy je zaujímavé spomenúť aj objavenie THC, hlavnej psychoaktívnej zložky marihuany, za ktorým stojí ďalší izraelský vedec Rafael Mechoulam. Izrael patrí ku krajinám, ktoré v hojnosti využívajú marihuanu na lekárske účely a v krajine platí aj miernejší postih jej rekreačného užívania.
V poslednom období sa tiež zintenzívnili hlasy po dekriminalizácii marihuany, droga však zostáva ilegálna.
Izrael rozvíja aj ekologické technológie, k čomu ho prinútil nedostatok tradičnej energie.
V prepočte na obyvateľa sa stal najväčším používateľom solárnych ohrievačov vody, využíva ich až 93 percent domácností. Inovatívni sú aj v poľnohospodárstve, kde podporujú moderné metódy.