StoryEditor

Český analytik pre HN: Geopolitická rola Európy je dlhodobo na miernom zostupe

30.12.2021, 19:07
Momentálne nastáva otázka, do akej miery sa bude snažiť vedúcu rolu Angely Merkelovej prevziať Emmanuel Macron, pokiaľ ho vo voľbách na budúci rok Francúzi znovu zvolia za prezidenta, tvrdí v rozhovore pre HN politológ Jan Kovář, výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.

Vyšiel Západ z tohto roku oslabený?

Posledný rok by sa v dôsledku niektorých udalostí, ako bol napríklad Afganistan, mohol naozaj z istého pohľadu brať ako väčšie zlyhanie či geopolitické oslabenie Západu a konkrétne Európy. Rozhodne by som však netvrdil, že to pre ňu znamená nejaký nový problém alebo zásadný výkyv oproti rokom minulým. To, čo sa stalo v uplynulých 12 mesiacoch, mi skôr príde ako isté pokračovanie už existujúceho trendu, keď čelila nárastu geopolitickej výzvy ďalších aktérov, prevažne Číny. Možno len tento trend bolo viac vidieť vo svetle spomínaných veľkých udalostí.

Ústav medzinárodných vzťahov

Afganistan bol problémom celého Západu vrátane USA, Európa však má aj svoje vlastne výzvy...

Z európskeho pohľadu by sa tento trend dal dosť dobre ilustrovať na vzťahoch s Moskvou. Keď sa pozrieme na to, čo sa práve teraz deje, respektíve nedeje na Ukrajine, a rovnako na situáciu na poľsko–bieloruských hraniciach, tak sú to skrátka veci, kedy Európa opäť čelí asertívnejšiemu...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 03:29