Schôdzka dvoch kontroverzných lídrov dlho vyvolávala otázniky, či sa vôbec uskutoční, s akým postojom prídu lídri na stretnutie a nakoniec aj s akým záverom sa uzavrie.
Nie je tomu tak dávno, čo americký prezident Donald Trump nazýval Kima malým raketovým mužom či naopak Kim jeho nazýval choromyseľným.
Alebo ako sa Pchjongjang vyhrážal útokom na tichomorský ostrov Guam, kde majú Američania vojenskú základňu.
Prívlastky z ich úst sa teraz zmenili. Problematické sa však javilo naťahovanie sa o to, či sa stretnutie v naplánovaný dátum uskutoční.
Líder Spojených štátov pôvodne vrcholné stretnutie odriekol, dôvodom mali byť urážky Pchjongjangu na viceprezidenta Mikea Pencea či vyhrážky o zničení Spojených štátov.
Severná Kórea tiež pohrozila zrušením schôdzky pre spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré dlhodobo kritizuje.
Trumpa mal nakoniec presvedčiť až list od svojho severokórejského kolegu, a zrušenie summitu stiahol späť. Trumpova „veľká“ Amerika si mala svoju veľkosť ukázať aj voči Pchjongjangu.
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani uviedol, že až nekompromisný postoj Trumpa donútil Kima prosiť o obnovenie summitu.
Dokazuje to, že Trump je mocnejšia osobnosť a myslí si, že rokovania nebudú užitočné, ak sa s tým Kim nezmieri.
Trump už avizoval, že ak bude ich singapurský summit úspešný, Kima pozve na návštevu Spojených štátov.