Americký exprezident Barack Obama, ktorého vlani v januári v úrade vystriedal Donald Trump, začiatkom augusta oznámil, že v novembrových voľbách podporí 81 demokratických kandidátov.
Tí zabojujú o mandáty v 12 štátoch USA, či už ide o kreslá do Senátu, kandidátov na guvernérov alebo poslancov legislatívnych zborov. Prívlastok politicky aktívnej si píše aj jeho manželka Michelle.
Tá sa chce angažovať v nezávislej neziskovej organizácii Keď volíme všetci, ktorá pomáha s registráciou nových voličov. Od jesenných volieb sa očakáva, že ukážu, či si republikáni naďalej udržia kontrolu nad oboma komorami Kongresu.
Obama po skončení prezidentského mandátu nikdy nedal jasne najavo, že s politikou už nechce mať nič spoločné. Väčšinu minulého roka prežil cestovaním po svete a súčasného amerického prezidenta neváhal spomenúť pri viacerých príležitostiach. Vystúpil proti Trumpovej snahe zrušiť jeho zdravotnú reformu Obamacare.
Bývalý šéf Bieleho domu tiež kritizoval Trumpa za odstúpenie od Parížskej mierovej zmluvy.
„Začala sa objavovať politika strachu, hnevu a obmedzení. Smeruje dopredu v takom rozsahu, aký sme si pred pár rokmi ani nevedeli predstaviť,“ uviedol Obama počas príhovoru v Južnej Dakote.
Stalo sa tak po tom, čo Trump čelil kritike za tlačovú konferenciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, v ktorej mal ťahať za kratší koniec. Podľa viacerých analytikov by Obamova prítomnosť vo volebnej kampani mohla vystrašiť Trumpa aj republikánske krídlo.
Okrem politických aktivít má Obama aj vlastnú charitatívnu nadáciu, ktorej cieľom je ukázať, čo znamená byť dobrým občanom 21. storočia. Obama sa aj v rámci nej stretol s viacerými svetovými lídrami.
Chcel tak zistiť, ako by im nadácia dokázala pomôcť pri vykonávaní ich cieľov, či už v Brazílii, Nemecku, Indonézii alebo v Singapure.