Analytik Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček v rozhovore pre HN uviedol, že podobné cvičenia sú celkom časté a manévre sa konajú pravidelne.
Čo však je rozhodne unikátom tohto roka, je účasť Číny a Mongolska. Peking sa predtým síce na spoločných manévroch zúčastnil, pre tie výnimočné výročné ide však po prvýkrát. Účasťou malo prispieť viac ako tritisíc príslušníkov Ľudovej oslobodeneckej armády.
Čínske médiá opisovali účasť armády na manévroch ako vôbec najväčšie vyslanie čínskych síl na vojenské cvičenie do zahraničia. Washington tiež uviedol, že Rusko s Čínou majú potenciál čeliť ich vojenskej nadvláde.
„Cvičenia s Ruskom dávajú Číne veľmi cenné zahraničné skúsenosti, ktoré sú potrebné, keď si chce Peking zriadiť medzinárodne schopné bojové sily,“ uviedol pre The Wall Street Journal Vasilij Kašin, expert na rusko-čínske vzťahy.
Pre viacerých analytikov je tiež účasť Číny dôkazom, že sa Rusko pre zlé vzťahy so Západom bude orientovať na posilňovanie vzťahov s Čínou. Tá má s Washingtonom zlé vzťahy pre jej teritoriálne nároky v Ázii vrátane tých v Juhočínskom mori.