George SorosReuters
StoryEditor

Ako sa stal zo spojenca nepriateľ?

20.02.2019, 23:00
Soros patril ďalej aj k hlavným finančným podporovateľom strany.

Prvé prepojenie 55-ročného štátnika s jeho dnešným sokom siaha do roku 1989, keď Orbán získal od Sorosovej nadácie štipendium na štúdium politickej filozofie na Oxforde. Do domoviny sa vrátil o rok neskôr, no ešte pred odchodom sa stal zakladajúcim členom Fideszu.

V roku 1990 ho zvolili za poslanca parlamentu a neskôr aj za lídra strany. Soros však patril ďalej aj k hlavným finančným podporovateľom strany. Dokonca poskytol peniaze pre skupinu Black Box, ktorá natočila dokument o Orbánovi ako časť série o aktuálnych udalostiach.

Prišiel však rok 1990 a Fidesz sa z pôvodnej Aliancie pre mladých demokratov stal konzervatívnou stranou, čo Orbánovi neskôr pomohlo k získaniu prvého premiérskeho postu v roku 1998.

Postupne sa z neho stával nacionalista s tvrdým postojom voči migrantom a snahám Európskej únie rozmiestniť ich po členských krajinách.

88-ročný Soros zatiaľ rozvíjal svoje finančné a filantropické aktivity. V roku 1969 založil v USA svoju prvú investičnú spoločnosť Double Eagle, ktorá sa neskôr premenovala na Quantum Fund.

Vďaka zarobeným peniazom začal v roku 1970 s fondom Soros Fund Management, čo Sorosa vynieslo medzi najúspešnejších investorov v histórii Spojených štátov. Jeho Nadácia otvorenej spoločnosti pôsobí od roku 1993 vo viac ako sto krajinách sveta vrátane Slovenska.

21. máj 2022 02:03