Južný Sudán
Dátum vzniku: júl 2011
Už keď prebiehala dekolonizácia Afriky bolo jasné, že Sudán nie je iba jeden. Spočiatku sa uvažovalo o tom, že toto teritórium by bolo súčasťou Ugandy, nakoniec však vznikol jednotný štát Sudán. Tens však zmietal v dvoch občianskych vojnách počas desaťročí, nakoniec v roku 2005 bol uzatvorený mier s tým, že sa uskutoční referendum vo nezávislosti. To na teritóriu Južného Sudánu aj v roku 2011 prebehlo a jednoznačne zvíťazila nezávislosť. Tá bola aj vyhlásená, od roku 2013 až dodnes však medzi dvomi Sudánmi prebieha vojna.
Kosovo
Dátum vzniku: február 2008 (Slovensko stále neuznáva)
Kosovo dodnes neuznali za samostatný štát mnohé krajiny, medzi nimi aj Slovensko. Oficiálne tak toto územie naďalej považujú za súčasť Srbska. Samostatnosť vyhlásil kosovský parlament jednostranne v roku 2008. OSN požiadalo o stanovisko o tom, či bolo vyhlásenie nezávislosti porušením medzinárodného práva Medzinárodný súdny dvor.. Ten v roku 2020 konštatoval, že právo porušené nebolo. Aktuálne nezávislosť Kosova uznáva 100 zo 193 štátov OSN a 23 z krajín EÚ.
Čierna Hora a Srbsko
Dátum vzniku jún 2006
V roku 1992 keď sa rozpadla bývalá Juhoslávia, Čierna Hora a Srbsko sa v referende rozhodli zostať v jednom štáte Juhoslovanská zväzová republika. Už v roku 1996 však Čierna hora mala svoju vlastnú ekonomické politiky, prijala nemeckú marku, neskôr euro a tlak medzi regionálnou a centrálnou vládou v Belehrade rástol. V roku 2002 sa síce vzťah dvoch krajín upravil v novej dohode. Nakoniec sa však veci vyvinuli inak a v roku 2006 sa Čiernohorci v referende rozhodli, že chcú byť nezávislí. Bolo to však tesné, referendum bolo organizované pod dohľadom EÚ, ktorá stanovila za hranicu 55 percent. Áno dosiahlo 55,5 percenta, čiže iba 2500 hlasov.
Východný Timor
Dátum vzniku: máj 2002
Ostrov Timor ešte v 16. storočí kolonizovali Portugalci a Holanďania, ktorí si ho rizdelili na dve časti. Keď sa portugalské kolónie začali oslobodzovať, hnutie za nezávislosť začalo aj na Východnom Timore a v roku 1975 vyhlásili Timor za nezávislý štát. Už nasledujúci rok však bol Timor násilne pripojený k Indonézii. Dlhé roky bola krajina v občianskej vojne, až kým v roku 1999 bolo vo Východnom Timore zvolané referendum o nezávislosti a v roku 2002 bol Východný Timor vyhlásený za demokratický štát.
Palau
Dátum vzniku: október 1994
Ide o skupinu 340 ostrovov, ktoré boli v minulosti španielskou kolóniou, v 18. storočí však spolu s Filipínami sa snažili získať nezávislosť. Počas prvej svetovej vojny ich pripojili Japonské impérium, neskôr počas druhej svetovej vojny Palau získali Američania. PO jej skončení spojené štáty spravovali Palau z Filipín. Tie však získali nezávislosť už bv roku 1946 a Palau sa stalo súčasťou poručenského územia Tichomorských ostrovov. Väčšina z nich neskôr vytvorila Mikronézskou republiku, Palau to však odmietla. Skupina ostrovov tak zostala pod Spojenými štátmi až do roku 1994, kedy vyhlásili nezávislosť.
Eritrea
Dátum vzniku: máj 1993
Eritrea bola v minulosti súčasťou talianskych kolónii v Afrike. Po druhej svetovej vojne bola krátko pod protektorátom Veľkej Británie. Tá chcela neskôr územie rozdeliť medzi Etiópiu a Sudán, OSN však najpr zisťovala želania obyvateľov Eritrei. Tí sa však nevedeli zhodnúť a nakonie Spojené štát presadili to, že Eritrea sa stala súčasťou Etiópie ale mala autonómiu. Etiópia však túto autonómiu od začiatku nedodržovala a v 70-tych rokoch bola federácia zrušená. To rozpútalo občiansku vojnu. Pre jej koniec bol rozhodujúce rozhodnutie Sovietskeho zväzu prestať podporovať vojensky Etiópiu koncom 80-tych rokov. Dovtedajšia vláda padla a tá nová súhlasila s referendom o nezávislosti Eritrei. To sa na území Eritrei uskutočnilo v apríli v roku 1993. Za bolo 99,83 percenta obyvateľov.