TASR/AP
StoryEditor

Vzbura alebo boj za vlastný národ?

29.10.2019, 23:00
Katalánskom otriaslo rozhodnutie súdu o trestoch pre politikov, ktorí zorganizovali referendum o nezávislosti. Vo väzení si odsedia niekoľko rokov, previnili sa totiž vzburou. Je však boj o vlastný štát naozaj vzbura?

Desiatky tisíc ľudí v uliciach, stovky spálených kontajnerov, zablokované letisko či pokus o zablokovanie hlavnej železničnej stanice. Tak v posledných týždňoch vyzerá Barcelona, ktorá inak každoročne priláka milióny ľudí z celého sveta.

Turistické centrum sa však v októbri zmenilo na miesto každodenných protestov. A nielen to. Študenti vyhlásili štrajk na dobu neurčitú, a už pred týždňom bol po celom Katalánsku generálny štrajk. Všetky aktivity spájala jedna vec: túžba po nezávislosti a nespokojnosť s odsúdením politikov, ktorí pred dvomi rokmi zorganizovali referendum o nezávislosti Katalánska bez toho, aby ho schválila centrálna španielska vláda.

Tento problém však nie je iba problémom Španielska. Na celom svete je množstvo skupín, ktoré chcú vytvoriť svoj vlastný štát a apelujú na rovnaké právo. Iba v Európe je ich takmer desiatka. Väčšine sa to však nedarí a právo na sebaurčenie tak už desiatky rokov vzbudzuje kontroverziu. Ako ho totiž skĺbiť s ústavou a s právom na teritoriálnu suverenitu?

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
01. október 2022 17:52