„Došlo tu k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a v dôsledku prípadného narušenia statiky neprístupná,“ uviedol pre HN tlačový odbor slovenského ministerstva zahraničných vecí.
Z informácii, ktoré má rezort diplomacie k dispozícii, však nevyplýva, že by medzi obeťami alebo zranenými mali byť slovenskí občania. V každom prípade je ministerstvo v kontakte s miestnymi úradmi.
Šéf rezortu Ivan Korčok poslal libanonskému rezortnému partnerovi Charbelovi Wahbemu sústrastný telegram. Libanonské úrady zároveň informoval, že Slovensko je pripravené poskytnúť zasiahnutej krajine nevyhnutnú pomoc. O možnostiach vyslania akútnej humanitárnej pomoci hovorili včera popoludní na koordinačnej porade zástupcovia rezortov vnútra a zahraničia. O pomoc Libanon požiadal listom prostredníctvom európskeho krízového systému CECIS.
Slováci pritom nebudú jediní, kto Libanonu podá v tejto krízovej situácii ruku podpory. Pomoc mu ponúkli desiatky krajín. Z Česka vyrazil do štátu ležiaceho severne od Izraela 36-členný hasičský záchranný tým, ktorý sa špecializuje na vyhľadávanie zranených v troskách budov. V tých by sa podľa odhadov mali stále nachádzať desiatky ľudí, takže bilancia nešťastia sa ešte môže výrazne zvýšiť.
Naši západní susedia takisto odklepli humanitárnu pomoc vo výške desiatich miliónov korún. Asistenciu pri pátraní či ďalšie formy podpory ponúkli aj Spojené štáty, Irán, Británia, Egypt, Cyprus či Európska únia.