Reuters
StoryEditor

Desaťtisíce mŕtvych. Ako Filipíny bojujú proti drogám?

26.06.2019, 00:00
Kontroverzný líder Rodrigo Duterte posilnil po tom, čo v polovici mája ovládol aj hornú komoru parlamentu. Jeho protidrogová kampaň je pre nadmerný počet obetí už dlhodobo pod paľbou kritiky. Násilie v krajine najnovšie požaduje vyšetriť aj OSN.

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň boja proti zneužívaniu drog a ilegálnemu obchodovaniu. Aj keď viaceré krajiny už nastúpili na túto vlnu, niektoré si nevybrali ten najsprávnejší spôsob. Jednou z nich sú Filipíny.

„V mojej krajine nie je žiadnym kriminálnym činom, keď sa niekto vyhráža kriminálnikom smrťou. Ak nezničíme tento problém, tak ďalšia generácia bude mať obrovský problém. Keď zničíš moju krajinu, zabijem ťa. A to je legitímna vec. Nie je nič zlé na tom, keď chceme zachovať záujmy ďalšej generácie,“ hovoril len sto dní po nástupe prezident Duterte v rozhovore pre televíziu Al Jazeera. Sľúbil tiež, že sa vyšetrí zbytočná smrť detí či nevinných.

Obetí na životoch je však viac, než si hocikto predtým vedel predstaviť. Len prvý rok malo rukami strážcov zákona zomrieť 3 200 ľudí. Ľudskoprávni aktivisti však upozorňovali, že oficiálne číslo je vyššie a dosahuje až 10-tisíc. Posledné oficiálne štatistiky hovoria o vyše piatich tisíckach obetí za tri roky Dutertovho kraľovania, tie neoficiálne zas o vyše dvadsiatich.

HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na to, ako boj proti drogám v tejto juhoázijskej krajine prebieha, aký je postoj OSN, ako si Duterte posilnil, či ktorá krajina sa Filipínami v ich boji inšpirovala.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
04. december 2023 14:12