Reuters
StoryEditor

Zatýkanie aj brutálna sila. Ako Čína pretvára Hongkong na svoj obraz?

12.04.2021, 09:00
Výkladná skriňa Orientu postupne čoraz viac dostáva tvár východoázijského kolosa.

„Cestou do hotela si dávaj pozor, v okolí sa opäť začali protesty. Môže to byť nebezpečné,“ upozorní ma môj známy Wang, 38-ročný majiteľ stánku s miestnou špecialitou – so zázvorovými žabími stehienkami. Je tropická noc, večeriam na typických hongkonských nočných streetfoodových trhoch. Píše sa november 2019 a Hongkončania už vyše pol roka protestujú proti stupňujúcej sa moci Číny a za zachovanie svojej demokracie a štýlu života.

Panoráma rozžiarených výškových budov sa odráža od hladiny Viktóriinho prístavu. Vertikálne mesto superlatívov s najväčším počtom mrakodrapov na svete, ktoré patrí medzi najhustejšie osídlené sídla s jednými z najvyšších príjmov na obyvateľa. Perla Orientu, ktorá sa dlhé desaťročia zaraďuje medzi najväčšie obchodné a finančné centrá sveta. Aj takéto prívlastky dostáva Hongkong vo svetových médiách. Môžete si tu dať drink v najvyššom bare na svete alebo sa navečerať v najlacnejších michelinovských reštauráciách za pár eur.


Prestíž Hongkongu však rokmi bledne. Ponára sa do tieňa sociálnych, ekonomických a politických konfliktov, ako aj nekončiacich sa protestov jeho obyvateľov proti stupňujúcej sa moci komunistickej Číny. Práve tá ho snaží zmeniť na svoj obraz.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
24. január 2023 22:04