Najnovší konflikt zo začiatku mája tohto roka medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas ukončilo prímerie. To prišlo po 11 dňoch ostreľovania, pri ktorom zahynulo najmenej 250 ľudí. Väčšina z týchto úmrtí bola na strane Palestínčanov žijúcich v pásme Gazy. Obidve strany si pripísali víťazstvo v agresii, ktorej predchádzal mesiac rastúceho napätia v Jeruzaleme.
Polícia nestíhala riešiť etnické občianske konflikty v zmiešaných židovsko-arabských mestách. Výsledkom eskalácie bolo štyritisíc rakiet odpálených na izraelské mestá. Médiá priniesli správy o ostreľovaní z palestínskej strany a následné odpovede Izraela. Podstata celého konfliktu však spočíva v postavení Palestínčanov na územiach, ktoré podľa pôvodnej idey mali byť súčasťou nezávislého palestínskeho štátu, no dnes ich okupuje Izrael.
Keď na izraelských civilistov dopadajú rakety, štát má právo a povinnosť brániť sa. Otázka znie, prečo naň dopadajú a či existuje mierové riešenie, ako tomu zamedziť. Medzitým to vyzerá tak, že sa končí éra najdlhšie vládnuceho premiéra krajiny Benjamina Netanjahua, ktorého môže vystriedať široká koalícia. Tá tvrdí, že chce spájať a zastupovať všetkých občanov Izraela – tak Židov, ako aj Arabov.
Aké myšlienky poháňali túžbu po vlastnom židovskom štáte? Kde sú korene nenávisti medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi? Prebieha na Izraelom okupovanom západnom brehu rieky Jordán apartheid? Končí Netanjahu v politike a má nekonečný konflikt vôbec riešenie?