Reuters
StoryEditor

Svetu dala vysokoinfekčnú mutáciu vírusu. Dnes ju straší variant delta plus

06.07.2021, 00:00
Druhá najľudnatejšia krajina sveta sa spamätáva z druhej vlny pandémie, počas ktorej dosiahlo denné maximum nakazených 416-tisíc ľudí.

Ešte pred niekoľkými týždňami sa na ňu svet pozeral s obrovskými obavami. V máji tam maximálny denný počet ľudí nakazených koronavírusom dosiahol alarmujúcich 416-tisíc. Spravodajské stanice celého sveta vysielali hororové zábery covidových pacientov, ktorí sa dusili z dôvodu nedostatku kyslíka, či horiacich hraníc, kde spaľovali mŕtvoly obetí pandémie.
Dnes sa zdá, že India je z najhoršieho vonku. Aktuálne denné čísla nových prípadov v krajine, ktorá „dala“ svetu takzvaný indický variant – v súčasnosti už označovaný za delta variant – sa pohybujú okolo 50-tisíc. India sa preto chystá na postupné uvoľňovanie opatrení a otváranie ekonomiky. Experti však varujú pred príchodom tretej vlny, ktorá môže byť ešte ničivejšia, než tá druhá v apríli a máji. A na svedomí ju má mať takzvaný variant delta plus. Ten je podľa niektorých lekárov ešte infekčnejší než klasický variant delta, ktorý aktuálne dominuje v Indii, ale aj v Británii či iných krajinách sveta, a postupne vytláča ešte donedávna dominantný britský variant.
Prečítajte si, ako proti covidu bojuje druhá najľudnatejšia krajina sveta – 1,35-miliardová India.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
20. február 2024 21:06