flickr.com
StoryEditor

India plánuje zavádzať politiku dvoch detí

05.08.2021, 17:41
Zatiaľ čo starnúca Čína nedávno zvýšila limit na tri deti, India stále rieši problémy rastúcou populáciou. Najľudnatejší indický štát preto navrhol legislatívu, ktorá má ľudí motivovať mať menej detí.

India by čoskoro mala prekonať hranicu 1,4 miliardy obyvateľov a podľa odhadov OSN má predbehnúť Čínu do roku 2027 a stať sa tak najľudnatejšou krajinou sveta. Iné prognózy dokonca hovoria, že to môže byť aj oveľa skôr. Preľudnená najväčšia demokracia sveta čelí záplave migrantov prúdiacich z vidieka do veľkých miest za lepšou prácou a vzdelaním.

Zabezpečenie adekvátneho a cenovo dostupného bývania pre milióny prisťahovalcov sa pre samosprávy ukázalo ako veľký problém. Nelegálne slumy rastú na okraji sídel ako huby po daždi. Ich spoločným menovateľom je, pochopiteľne, zlá hygiena, improvizovaná kanalizácia a nepravidelné dodávky čistej pitnej vody či elektriny.

Vyzerá to tak, že niektoré štáty Indie sa rozhodli ísť cestou regulácie rastu obyvateľstva. Ide o úprimnú snahu riešiť pálčivé problémy krajiny alebo len o populizmus a mobilizáciu voličov aj za cenu rozdúchavania etnického a náboženského napätia? Dokáže zákon zmeniť tradičnú indickú spoločnosť? Sú opatrenia namierené najmä proti moslimom a je to ďalšia rana ženám Indie?

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
24. január 2023 18:57