Ministerstvo obrany Ruskej federácie
StoryEditor

Rusi sa rýchlo zmocňujú bohatej Arktídy. Tá ukrýva obrovské zásoby ropy a plynu

16.08.2021, 06:00
Najhorúcejším bojiskom novej studenej vojny medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude mrazivá Arktída. Dôvodom sú bohaté zdroje a dôležitá námorná cesta. Vyzerá to, že na zápas o polárne poklady sú Rusi pripravení zo všetkých najviac.

Globálne otepľovanie robí arktický región čoraz prístupnejším, čím odhaľuje jeho mimoriadny strategický význam. Ten spočíva v bohatých ložiskách nerastných surovín ukrytých pod hladinou Severného ľadového oceánu a v nových námorných obchodných trasách, ktoré môžu markantne skrátiť čas v medzikontinentálnom transporte tovarov.

Rusko sa javí na scenár ovládnutia severu viac pripravené ako ostatní zainteresovaní aktéri a v regióne už začalo s realizáciou svojich veľkých arktických plánov. Dôkazom je už roky prebiehajúce budovanie vojenskej prítomnosti v tejto oblasti. Západ je nervózny a má byť prečo. Podľa prezidenta Vladimira Putina má byť Arktída pilierom ruského návratu do pozície veľkej mocnosti.

Klimatická zmena vytvára nové možnosti čerpania zdrojov, čo znamená aj nové hrozby konfliktov. Topenie ľadu v Arktíde by mohlo viesť k prehĺbeniu geopolitického napätia medzi svetovými mocnosťami.​ Treba však podotknúť, že aj keď sa o napätí v Arktíde píše už roky, štáty v tejto oblasti napriek ostrej rétorike zatiaľ vždy spolupracovali a žiadny spor sa nevyostril do reálneho konfliktu.

V ostatných mesiacoch však prichádzajú správy o skúškach sofistikovaných ruských zbraní, pričom družicové zábery odhaľujú obnovu starých sovietskych základní a budovanie nových, ako aj rozmiestňovanie výzbroje na arktickom pobreží Ruska.

Arktída sa otepľuje trojnásobnou rýchlosťou oproti zvyšku planéty. Podľa niektorých predpovedí sa ľad v tejto oblasti úplne roztopí v lete 2035. Väčšina krajín sveta to vidí ako katastrofu, no pre arktické národy je to príležitosť. Vyzerá to, že na zápas o polárne zdroje sú Rusi pripravení zo všetkých najviac.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. február 2024 19:08